Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2023-02-13

„Pobawiłam się cyferkami.” „Zamów kolejny Aperol na mój koszt.” Syndyk kontra Abris. Kolejna odsłona

„Pobawiłam się cyferkami”. I cytat Pauliny Pietkiewicz, tej „co nic nie musi”: „Ale nam to pasuje. Świetnie. Zamów pls kolejny Aperol na mój koszt." Ruch Syndyka Idea Banku, Marcina Kubiczka, z wnioskiem o wznowienie Postępowanie Układowego wzniecił nadzieje poszkodowanych obligatoriuszy na odzyskanie środków finansowych. Ale także musiał wywołać sporą panikę w kręgach związanych z Abrisem, skoro mamy kolejną odsłonę spektaklu, który można zatytułować – „Niechlubna rola Abrisa w Postępowaniu Układowym.”

Abris-kontra-Syndyk-Latkowski-GetBack.jpg

Ruch Syndyka Idea Banku, Marcina Kubiczka, z wnioskiem o wznowienie Postępowanie Układowego wzniecił nadzieje poszkodowanych obligatoriuszy na odzyskanie środków finansowych. Ale także musiał wywołać sporą panikę w kręgach związanych z Abrisem, skoro mamy kolejną odsłonę spektaklu, który można zatytułować – „Niechlubna rola Abrisa w Postępowaniu Układowym”. Bo to taki tytuł powinien mieć raczej artykuł w Pulsie Biznesu opublikowany w dniu 13 lutego 2023 r. zamiast nie „Jak Abris układał GetBack”. Artykuł dość przewrotny, bo po jego lekturze nawet wtajemniczony w niuanse afery GetBack czytelnik jest lekko zdezorientowany – żeby nie powiedzieć równo skołowany – i zadaje sobie pytanie – to dobry ten Syndyk, czy niedobry?  

Na szczęście rzetelność dziennikarska nie pozwoliła autorowi artykułu pominąć zacytowanej komunikacji jaką prowadzili między sobą członkowie kierownictwa GetBacka. Został pozyskana z Prokuratury i na szczęście umożliwia uważnemu czytelnikowi poniższe wnioski. Żaden z nich nie przemawia na korzyść Abrisa i jego Zarządu:  

  1. Podstawą każdego postępowania restrukturyzacyjnego jest rzetelne oszacowanie zdolności dłużnika do spłaty zadłużenia. W przypadku GetBacka należało to zrobić na podstawie szacowania przyszłych odzysków z posiadanych portfeli wierzytelności. Ci którzy myślą, że wyliczeń dla potrzeb Układu w GetBacku dokonano na podstawie danych źródłowych, niechaj porzucą płonne nadzieje. Z korespondencji mailowej ujawnionej przez Syndyka nie wynika bowiem, by symulacje powstawały na podstawie rzetelnej analizy portfeli. W jednym z maili Magdalena Nawłoka, (w GetBacku zatrudniona już po wybuchu afery, a więc po kwietna 2018 roku) przesyła propozycję wyliczeń pisząc: „pobawiłam się cyferkami” i prosi o weryfikację, czy założony wynik się zgadza.   

Przytoczone okoliczności wskazują więc na co najmniej manipulacyjny charakter wyliczeń układowych. Ot kilku finansistów siadło i wpisało parę cyferek w Excelu. A to potwierdza ocenę Syndyka, że wierzyciele nie mieli pełni informacji o faktycznej kondycji spółki. Czyli 1:0 dla Syndyka. 

2. W sprawie działań w sytuacji konfliktu interesów Zarządu w GetBacku z artykułu nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Pamiętamy jednak, że Abris zadbał aby Członkowie Zarządu GetBacka realizowali jego interesy „poza porządkiem korporacyjnym”. W przypadku Przemysława Dąbrowskiego było to conajmniej 3 mln złotych do czego ten się przyznał w Prokuraturze. Czy można przyjmować miliony złotych od Abrisa na boku, a zarazem być „mocno zaangażowanym w ratowanie chwiejącego się GetBacku oraz przygotowanie i przegłosowanie układu z wierzycielami. Oraz sumiennie wypełniać rolę członka rady wierzycieli,” jak to ładnie nazywa Puls Biznesu? 

Z prostej arytmetyki oraz zwykłej logiki życiowej wynika, że nawet jeśli Radosław Barczyński kupił obligacje GetBacka „za parę milionów” i był jego wierzycielem, to dawno przeszedł na stronę Abrisa, bo to z nim ma dużo więcej do zyskania. Dylematy moralne Radosława Barczyńskiego czy powinien wejść do Rady Nadzorczej GetBacka brzmią tu raczej groteskowo. Czyli kolejna kula w płot i 2:0 dla Syndyka.

3. Autor artykułu próbuje nas przekonać ze Zarząd GetBecka tak bardzo starał się działać na rzecz wierzycieli, że nawet czasem nie był zgodny z prawem. „Paulina – jest też tak że nasz zarząd w kwestii wykonywania poleceń Nadzorcy nie jest super zgodny z prawem (…)." Logika życiowa pokazuje że albo w Biznesie ktoś działa zgodnie z prawem albo nie. Czyli jeśli jest naruszenie prawa w jednym miejscu, to pewnie nie jest to miejsce jedyne. I nie przekonuje mnie, że działano „na rzecz wierzycieli”. Czyli kolejna kula w płot i 3:0 dla Syndyka.

4. Brak konwersji obligacji na akcje – wątek ten nie został rozwinięty przez Puls Biznesu, a był kluczowy w procesie odsunięcia Abrisa od kontroli spółki. Skoro z maili od Prokuratury wynikało, że Zarząd miał opinie prawne wskazujące na to, że uzyskanie zgody UOKik-u na głosowanie w sprawie konwersji nie było konieczne, to dlaczego nie doszło do głosowania? I dlaczego Zarząd – co wynika z maili tak o to zabiegał?  „Konwersja w każdym wariancie out”. Zdaniem Syndyka w ten sposób doszło do zmanipulowania wierzycieli głosujących nad układem. Jak Barczyński może twierdzić, że brak konwersji był korzystniejszy dla wierzycieli? Przecież lepiej mieć akcje w spółce niż obligacje zredukowane do 25%, wypłacane w 8 lat, co daje efektywnie 8% ich wartości? To ma być deal? Dla mnie to kolejna kula w płot i 4:0 dla Syndyka.   

5. Na koniec mamy „doprowadzający do łez” opasły wywiad z Radosławem Barczyńskim jak to źle go potraktowano. Znamienne jest od czego rozpoczyna swój wywód: „Po pierwsze, nie ma takiej procedury w prawie, która pozwala ponownie otworzyć postępowanie układowe.” Potwierdza to jak panicznie Abris boi się otwarcia tego postępowania. A co do argumentów przywoływanych przez Syndyka, które „nie tylko nie znajdują żadnego oparcia w faktach, ale opierają się na pomówieniach fałszywie zarzucających osobom zaangażowanym w przygotowanie układu naruszenia prawa” mam prostą odpowiedź. Zróbmy SPRAWDZAM na sali sądowej. 

Ps. Mam nadzieję, że przyszłe odzyski tym razem zostaną rzetelnie obliczone.

*Warto zajrzeć do książki "Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack", do rozdziału "Tajemniczy fundusz Abris", tutaj zamówisz >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0