Polska mafia - filmowy zwiastun książki

Wiele lat wmawiano nam, że w Polsce nie istnieje mafia (powiązania gangsterów i polityków), a jedynie tzw. przestępczość zorganizowana. Siłą mafii nie był kij bejsbolowy czy karabin maszynowy, ale oparty na powiązaniach z czasów PRL-u układ.

Wiele lat wmawiano nam, że w Polsce nie istnieje mafia (powiązania gangsterów i polityków), a jedynie tzw. przestępczość zorganizowana (gangsterskie grupy bez koneksji politycznych). Siłą mafii nie był kij bejsbolowy czy karabin maszynowy, ale oparty na powiązaniach z czasów PRL--u układ.

 

Książka powstała dzięki opowieściom ludzi uwikłanych lub „dobrze poinformowanych", bazuje na dokumentach nieznanych dotąd opinii publicznej -- jest efektem ponad dwuletniej penetracji archiwum IPN. Czy te opowieści są prawdziwe? Czy dokumenty zostały właściwie zweryfikowane? Brzmią autentycznie, ale od weryfikacji jest prokuratura i odpowiednie służby.

 

Książkę poddano autocenzurze ze względów prawnych. Niech to będzie przyczynkiem do dyskusji nad wolnością słowa, którą kneblują politycy, konstruując takie a nie inne prawo. Bo to gwarantuje ciszę wokół skomplikowanych przedsięwzięć grup interesów, polityków i służb.

 

polska-mafia.jpg

 

"Polska mafia", wydawnictwo Świat Książki, 2011