Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2024-02-11

W VeloBank wszystko jest na chwilę, bo jest wystawiony na sprzedaż

Młoda ekipa z PKO, co wielu moich rozmówców podkreśla, robi wszystko by zatrzeć prawdę, że w VeloBank wszystko jest na chwilę. Od dłuższego czasu to spółka jest bez wyraźniej strategii. Trudno zresztą by było inaczej, bank jest przez BFG wystawiony na sprzedaż.

Velobank-latkowski-getin-bfg.jpgFoto: VeloBank

„Jedyny taki bank, który dba o to, żebyś nie wydawał swoich pieniędzy...– pisze na Linkedin klient VeloBank S.A. i tak uzasadnia: „VeloBank S.A. dramat nad dramaty, czyli jak wdrożyć system do fraudów transakcyjnych, żeby skutecznie stracić swoich najlepszych Klientów.

Czara goryczy się przelała, niestety...

Po raz kolejny płatność za zakupy przez internet została zablokowana przez "nowoczesny" system antyfraudowy VeloBank S.A., a miły Pan z infolini zadzwonił z informacją, że transkacja została zainicjowana, sprawdził czy to oby na pewno ja ją inicjowałem, i dodał że została zablokowana! :) ...bo tak działa system antyfraudowy w banku (!).

Okazało się, że nie można jej ani autoryzować, ani odblokować, a ponowna próba jej wykonania, skończy się tak samo...

Prezent niestety przepadł, bo był w bardzo atrakcyjnej cenie, a dobre okazje szybko się sprzedają... zostałem z pustym koszykiem, bez prezentu, bez możliwości kupienia czegokolwiek przez Internet, bo "mój" bank dba o to, żebym nie wydawał za dużo.

A jak dzwoni do mnie, to nie po to, żeby zweryfikować i potwierdzić transakcję jako "genuine" - tylko po to, żeby poinformować o tym, że ją zablokował (!), i żebym dalej nawet nie próbował, bo i tak zablokuje.

Po 5 latach pracy z fraudami transakcyjnymi z bankami w Europie myślałem, że w XXI wieku nic mnie już nie zaskoczy... ależ się myliłem...

Reguły anty fraudowe w VeloBank S.A. są solidnie zabetonowane i nie tylko zresztą one...

Samouczące się algorytmy, scoring transakcji oparty o historyczne transakcje i listę ulubionych merchantów klienta czy nawet prosta acz edytowalna matryca reguł - to cały czas sci-fi w tym drewnianym "pato-banku".

A klient?

Kient-petent się nie liczy, o jego "doświadczeniu użytkownika" nawet nie wspomnę..., ale kto by się przejmował.

Na pocieszenie zaproponowano mi, żebym zapłacił... przelewem! (…)

Brawo dla Was!!! VeloBank S.A. jedyny taki bank, który dba o to, żebyśmy nie wydawali swoich pieniędzy!

Dziękuję, rezygnuję…”

Chyba nie AI odpowiedziała

VeloBank zareagował i ktoś z jego profilu na Linkedin napisał, miejmy nadzieję, że nie IA: „Nasz system antyfraudowy jest stale rozwijany, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkownika. Gdy pojawia się ryzyko przeprowadzenia transakcji przez osobę nieuprawnioną, system kieruje transakcję do dodatkowej weryfikacji lub blokuje.

Ponieważ sposób działania oszustów stale się zmienia, na bieżąco dostosowujemy zasady działania systemu. Niestety, w tej dynamicznej sytuacji zdarzają się incydenty, w których za podejrzane system uznaje działanie autentycznego użytkownika. Mamy świadomość, że tego typu sytuacje mogą być uciążliwe dla klientów i dokładamy starań aby zdarzały się jak najrzadziej. Zapewniamy, że podejmiemy działania, które zmniejszą możliwość wystąpienia takiego przypadku w przyszłości.”

Klient postanowił się odwinąć: „Dziękuję za oficjalne stanowisko. To nie pierwsza taka sytuacja i nie pierwsze zakupy on-line z tym samym merchantem i nie pierwsza rozmowa z Państwa - tu zaznaczam bez ironii - bardzo miłym i empatycznym - call center. We fraudach transakcyjnych krytyczny jest czas reakcji, ale również adekwatność w jej zdefiniowaniu oraz kroki podjęte w celu jej weryfikacji. Zachęcam do zapoznania się z terminem "w czasie rzeczywistym" (real time) i poszukania case studies od kilku konkurentów.”

Na słowa krytyki VeloBank zareagował nie bez złośliwej satysfakcji Mariusz Szekiel, wieloletni dyrektor do spraw bezpieczeństwa Getin Noble Bank, przypomnijmy dla tych, którzy nie wiedzą, że VeloBank, powstał z przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku: „No cóż: w Getinie takie historie się nie zdarzały. I nie dlatego że nie był to nowoczesny bank. Wręcz przeciwnie:)”

Młoda ekipa z PKO

Jeszcze niedawno „VeloBank ogłaszał sukces i zadziwiał wynikami. Bez Czarneckiego wysokie zyski – oznajmia w tytule artykułu Business Insider, i dalej podawał: „VeloBank w ciągu dziewięciu miesięcy działalności zanotował 357,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto, a w samym drugim kwartale tego roku było to 78,4 mln zł — poinformował bank w komunikacie prasowym. Oznacza to, że osiąga wyniki, których w Getin Noble, z którego powstał VeloBank, nie widziano od drugiego kwartału 2014 r”.  (Tutaj link do Malowany sukces VeloBank >>>)

Młoda ekipa z PKO, co wielu moich rozmówców podkreśla, robi wszystko by zatrzeć prawdę, że w VeloBank wszystko jest na chwilę. Od dłuższego czasu to spółka jest bez wyraźniej strategii. Trudno zresztą by było inaczej, bank jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wystawiony na sprzedaż. 

Według ustaleń Business Insider Polska na stole leżą dwie oferty zakupu VeloBank od amerykańskich funduszy private equity – Cerberusa i JC Flowers. Doradcą BFG, który poszukiwał chętnych do przejęcia VeloBanku, jest jeden z największych banków inwestycyjnych JP Morgan. 

I na informacji, że BFG wybrał na doradcę przy sprzedaży banku JP Morgan się zatrzymajmy. To, że zarząd wziął doradcę, to raczej standard. To skomplikowany, trudny proces. Zwrócić jednak należy uwagę, że BFG ograniczył rolę zarządu VeloBank w sprzedaży banku zdanie. W większości przypadków zarządy banków aktywnie uczestniczą w procesie sprzedaży, spotykają się z inwestorami, opowiadają kupującemu o firmie itd. Minimalizowanie roli zarządu, brak udziału prezesa oraz CFO jest nietypowe.

- To raczej nie jest kwestia młodej wiekiem Ekipy, tylko raczej niezbyt doświadczonej w zarządzaniu bankiem uniwersalnym – słyszę od analityka rynku finansowego. -  A VeloBank łatwy w zarządzaniu nie jest. Co prawda „chora” część, czyli kredyty frankowe pozostała w Getin Noble Banku, ale to nie jest samograj PKO BP czy ING z „wygrzanymi” procesami. Jest to bank mocno poturbowany swoją historią i z mocno nadszarpnięta reputacją.

Obejrzyj film o jednej z największych afer finansowych w Polsce.

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo” na konto nr: 38 1090 1694 0000 0001 3065 4695

Wspieraj >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0