Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2023-09-16

Malowany sukces VeloBank

VeloBank ogłasza sukces. Mnie jednak martwi los 3 tysięcy klientów frankowiczów i 30 tysięcy obligatoriuszy z GetIn Noble Bank, którzy zostali pozostawieni na pastwę losu. To inna twarz sukcesu „VeloBanku”, którym się zarząd banku nie chwali w komunikacie prasowym.

VeloBank-Latkowski.jpg

„VeloBank zadziwia wynikami. Bez Czarneckiego wysokie zyski – oznajmia w tytule artykułu Business Insider, i dalej podaje: „VeloBank w ciągu dziewięciu miesięcy działalności zanotował 357,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto, a w samym drugim kwartale tego roku było to 78,4 mln zł — poinformował bank w komunikacie prasowym. Oznacza to, że osiąga wyniki, których w Getin Noble, z którego powstał VeloBank, nie widziano od drugiego kwartału 2014 r”. 

Autor zadaje pytanie: „Jak to możliwe, przecież bank dopiero co po przymusowej restrukturyzacji i przejęciu władzy w banku od prywatnego właściciela Leszka Czarneckiego zmienił nazwę i to wystarczyło?”

I od razu autor sam sobie odpowiada: „Kwestia w tym, że do VeloBanku trafiła wydzielona, zdrowa część Getin Noble, w tym wszystkie depozyty klientów detalicznych oraz kredyty złotowe. Kredyty walutowe, w tym te we franku szwajcarskim pozostały w GNB, wobec którego Bankowy Fundusz Gwarancyjny zgłosił zresztą wniosek o upadłość pod koniec kwietnia 2023 r. Wielu frankowiczów zaprzestało spłacania kredytów na rzecz GNB, uznając argumentację prawników, że skoro postanowienia ich umowy naruszały przepisy, to powinni zaprzestać spłaty. Monity o spłatę wysyła im teraz... VeloBank.” (Link do artykułu >>>)

Mniej radości mają kancelarie prawne i ich klienci, walczące z kredytem frankowym. Przedstawiciel jednej z nich Bartłomiej Krupa (Votum SA) tak skomentował „suckces VeloBank” na platformie X: „Gratulujemy, my zostaniemy z 3 tys. frankowiczów z GetIn Noble Bank do końca. Miesięczne koszty obsługi ich spraw to kilkaset tysięcy złotych. 99% wygranych w sprawach toksycznych umów - bezcenne.”

Proszę go by Bartłomiej Krupa rozwinął, odpowiada: „Opłacamy wynagrodzenia 40 prawników, którzy prowadzą te sprawy, choć zasadzone od Getin koszty zastępstwa procesowego, które powinny to sfinansować będą nieściągalne. Nasz, klient miał nam to zwrócić po otrzymaniu od Getinu w formie wyroku, ale nie będziemy obciążać klienta, skoro wyrok będzie nieściągalny.”

Kancelarie prawne „frankowiczów” to jedno, poradzą sobie, mnie jednak martwi los 3 tysięcy klientów frankowiczów i 30 tysięcy obligatoriuszy z GetIn Noble Bank, którzy zostali pozostawieni na pastwę losu. To inna twarz sukcesu „VeloBanku”, którym się zarząd banku nie chwali w komunikacie prasowym. To także problem, przed którym instytucje nadzoru finansowego i Państwo Polskie nie mogą uciekać, zwalaniem winy na Leszka Czarneckiego sprawy się nie załatwi.

Obejrzyj film o aferze GetBack.

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo” na konto nr: 38 1090 1694 0000 0001 3065 4695

Wspieraj >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0