Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-07-16

Prawda o sukcesie prokuratury. Afera GetBack, co dalej? Zapiski z tygodnia

Prokuratura ogłosiła sukces, uzyskała zabezpieczenie na majątku Czarneckiego. Jak wyglądała naprawdę walka? W aferach finansowych chodzi o to, aby poszkodowani odzyskali swoje pieniądze. A w sprawie GetBack prokuratura i służby nie szły śladem pieniędzy tylko szły śladem swoich wewnętrznych wojen frakcyjnych. Śledztwo trwa od czterech lat, co dalej? Niepokojące wiadomości z Trójmiasta. Pedofil Krystek poza kontrolą?

GetBack-Czarnecki-Latkowski-Radio-Zet-Mikolajki.JPG

Prawda o sukcesie prokuratury w sprawie zabezpieczenia majątku Czarneckiego

11 lipca 2022, poniedziałek

Prokuratura ogłosiła sukces, uzyskała zabezpieczenie na majątku Leszka Czarneckiego. Jak wyglądała naprawdę walka o zabezpieczenie o wartości ponad 200 milionów złotych na majątku Leszka Czarneckiego, podejrzanego o popełnienie oszustw na szkodę klientów Idea Banku. W książce „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” opisałem fakty:

„W lutym 2022 roku sekretarz Sądu Okręgowego w Warszawie wysłał do prokuratury pismo, by uzupełniła braki w swoim wniosku. Przypadkowo dowiaduję się o tym 18 maja i od razu kontaktuję się w tej sprawie z prokuraturą. Słyszę, że przecież wszystko jest w aktach, ale zajmą się tym. Dlaczego dopiero po moim pytaniu prokurator Kwiecińska postanowiła coś zrobić, by sąd wyznaczył wreszcie termin rozprawy o zabezpieczenie? A gdybym nie zapytał, to ile jeszcze czasu zajęłaby jej reakcja na pismo z sądu w kwestii konieczności uzupełnienia braków?’

Afera GetBack i nowe ustalenia. „CBA zbierało haki na premiera Morawieckiego”

12 lipca 2022, wtorek

Mariusz Gierszewski Radio ZET: GetBack i nowa odsłona największej od lat afery finansowej. Sylwester Latkowski w swojej najnowszej książce zdradza kulisy sprawy. Autor powołuje się między innymi na sporządzoną w 2018 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie analizę kryminalną. To dokument, w którym analizuje się we wszelkich plikach, czyli tekstowych, audio, video, e-mailach i na portalach społecznościowych tzw. słowa klucze, dotyczące wytypowanych 50 nazwisk i podmiotów. Według Latkowskiego, wśród wytypowanych do tej analizy znaleźli się m.in Kornel Morawiecki, Mateusz Morawiecki, Piotr Borys i były działacz Solidarności Walczącej Ryszard Kaczoruk.

Nowa odsłona afery GetBack z premierem w roli głównej

Latkowski przytacza także zeznania oskarżonego w aferze GetBack biznesmena Radosława K. Podaje się on za byłego współpracownika służb. Według Latkowskiego, Radosław K. przez lata pracował dla CBŚP, a później dla CBA.

"P. (funkcjonariusz CBA - przyp. aut.) kazał mi na przykład nie mówić Kornel Morawiecki, tylko "tata". To było w takim kontekście, że P. się mnie pytał, czy na tym spotkaniu na Woli, gdzie była Kinga, Piotr B. i Kaczoruk, był Kornel Morawiecki. On powiedział, żebym to ustalił. (...) P. powiedział, że ci ludzie go bardzo interesują, ale to chodziło o informacje kompromitujące. To nie były informacje zbierane w toku żadnego postępowania" - przytacza w swojej książce fragment zeznań Radosława K. Sylwester Latkowski.

Autor książki opisuje także swoją rozmowę z Radosławem K., w której potwierdził on, że polecono mu zbierać haki na otoczenie premiera Morawieckiego.

- W aferach finansowych chodzi o to, aby poszkodowani odzyskali swoje pieniądze. A w tej sprawie prokuratura i służby nie szły śladem pieniędzy tylko szły śladem swoich wewnętrznych wojen frakcyjnych. To śledztwo od początku służyło zbieraniu haków na przeciwników politycznych. Nie myślano o poszkodowanych. Tutaj ścigamy swoich, zakładamy lewe operacje specjalne, wynajmujemy lewych agentów. Prowadził ich jeden z najważniejszych oficerów od operacji specjalnych w kraju. Funkcjonariusz P. zadaniował swoich agentów w CBA, aby zbierali haki na jeden z obozów politycznych, na obóz Mateusza Morawieckiego. W tej sprawie nie ma czystych bohaterów, ale nie może być tak, że ściga się jednych, a drugim się nic nie robi, mimo że są dowody - mówi Radiu ZET Sylwester Latkowski.

Radio ZET, tutaj link do artykułu >>>

Pedofil Krystek poza kontrolą?

15 lipca 2022, piątek

Z Trójmiasta otrzymałem niepokojące wiadomości związane z Krystkiem, tzw. łowcą nastolatek. Pierwsze informacje są szokujące. Czyżby organa ścigana pozostawiły go poza kontrolą?

Afera GetBack, co dalej?

16 lipca 2022, sobota

Śledztwo trwa od czterech lat. Od 2018 roku zajmowało się nim (w tym także wątkami cywilnymi) siedemnastu prokuratorów, aktualnie pracuje przy nim dwunastu (z tej liczby dwóch nad wątkami cywilnymi). Co warto odnotować, w tym czasie niektórych prokuratorów zmieniono. Krążą w związku z tym różne teorie, jedna z nich mówi, że ci odsunięci od prowadzenia śledztwa nie zgadzali się na strategię szefostwa. Kiedy zwróciłem się do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z prośbą o umożliwienie mi rozmowy z prowadzącymi sprawę GetBacku, odmówiono. Z kilkorgiem prokuratorów udało mi się nawiązać tylko jakąś zdawkową wymianę zdań na korytarzach sądowych. Nie warto cytować. 

W styczniu 2022 roku otrzymałem od rzecznika prasowego krótkie podsumowanie. We wszystkich dotychczasowych śledztwach związanych z tą sprawą, prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie, zatrzymano 84 osoby, a wobec 26 zastosowano tymczasowy areszt. W sumie przedstawiono zarzuty 103 osobom, akty oskarżenia wobec 26 spośród nich skierowano do sądu. Akta wszystkich zarejestrowanych postępowań liczą ponad dziesięć tysięcy tomów. Blisko 3700 osób przesłuchano w charakterze świadków, z tego około 3200 jako pokrzywdzonych. Na mieniu podejrzanych zabezpieczono łącznie kwotę 406 700 131 złotych na poczet przyszłych odszkodowań.

Tuż przed ukończeniem książki, w maju 2022 roku, skierowałem do prokuratury pytanie, czy w sprawie wydarzyło się coś nowego. W odpowiedzi usłyszałem, że od pół roku działania prokuratury spowolniły i poszczególne wątki toczą się swoim trybem.

Tutaj cały Wstęp do książki „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” >>>

Lato z książką w Mikołajkach

17 lipca 2022, niedziela

Festiwal Literacki Lato z książką w Mikołajkach. Będę na nim z książka „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” w niedzielę, 17 lipca 2022, o godzinie 18.

Książkę można zamówić >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0