Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2023-04-01

Odszedł Misiuro

Krótki SMS poinformował mnie o śmierci Wojciecha Misiuro. Napisał go Maciej Świeszewski. Szpitalne łóżko, zwłaszcza w tym szpitalu, wydaje się być tym najwłaściwszym do przyjmowania takich wiadomości. Wzrok z ekranu telefonu przeniosłem na wbity w żyłę ręki wenflon. Na chwile zamajaczył obraz jak siedzieliśmy z Wojtkiem i Maciejem na moim hotelowym łóżku w sopockim Sheratonie. 10 kwietnia 2010.

P1030312.jpg

Krótki SMS poinformował mnie o śmierci Wojciecha Misiuro. Napisał go Maciej Świeszewski. Szpitalne łóżko, zwłaszcza w tym szpitalu, wydaje się być tym najwłaściwszym do przyjmowania takich wiadomości. Wzrok z ekranu telefonu przeniosłem na wbity w żyłę ręki wenflon. Na chwile zamajaczył obraz, jak siedzieliśmy z Wojtkiem i Maciejem na hotelowym łóżku w sopockim Sheratonie. 10 kwietnia 2010 roku. Katastrofa prezydenckiego samoloty w Smoleńsku przerwała planowane zdjęcia do filmu „Ostatnia Wieczerza”. Ta scena otwiera ten film. Potem zeszliśmy do hotelowego lobby i w oparach dymu z cygar, które wydawały się być niestosowne i już „bardzie pasujących” papierosów, wpatrywaliśmy się w relację telewizyjną. Jedyne, co było pewne, to ilość ofiar. Popijaliśmy whisky.
Naszym głównym miejscem spotkań był pobliski Spatif. Zrezygnowaliśmy z planowanych tam zdjęcia do filmu. W Spatifie słuchałem ich wspomnieć, które zawsze wracały do czasów, gdy nie trawiły ich choroby i zgorzknienie. Pamietam spacer po Sopocie. Nie pamiętam, kto kogo odprowadzał. Poznał nas Maciej Świeszewski. Planowaliśmy z Wojtkiem jakiś wspólny projekt, miałem zrobić dokument o tym, jak on z więźniami przygotowuje swój spektakl. Skończyło się na rozmowach, jakiś szkicach.
Dzisiaj pochowano Wojtka Misiuro. (1 kwietnia 2010)

P1030308.jpg P1030570-2.jpg P1030579.jpg P1030594.jpg P1030591.jpg

Film dokumentalny o Macieju Świeszewskim "Ostatnia Wieczerza".

 


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0