Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-10-01

Nie ma takiej rzeczy jak wolna prasa i kto odpowie za upadek banku Czarneckiego. Zapiski z tygodnia

Nie ma takiej rzeczy jak wolna prasa. WIG 20 i polska złotówka leci na łeb, na szyję i jak jest reakcja? Gadki o płaskowyżu inflacji? Kto odpowie za upadek banku Leszka Czarneckiego. Skoro jest tak dobrze prowadzone śledztwo, dlaczego poszkodowani w GetBack protestują przed prokuraturą? Lata mijają, ekipy się zmieniają, a w sądach bez zmian - kubańska mentalność trwa. Czy w Azji Centralnej pada kolejny postsowiecki bastion?

Czarnecki-Getin-Bank-GetBacvk-Latkowski.JPG

Nie ma takiej rzeczy jak wolna prasa...

26 września 2022, poniedziałek

"Nie ma takiej rzeczy jak wolna prasa... Wy to wiecie i ja to wiem. Ani jeden spośród was nie odważyłby się szczerze wypowiedzieć własnego zdania... Gdybym kiedykolwiek ośmielił się zamieścić moją rzeczywistą opinię, straciłbym pracę przed upływem 24 godzin. Obowiązkiem dziennikarzy jest sprzeniewierzać się prawdzie, kłamać, wypaczać, szkalować, padać Mamonie do stóp i sprzedawać samego siebie za codzienną kromkę chleba. Jesteśmy narzędziami i wasalami ukrytych za kulisami bogaczy. Jesteśmy ich marionetkami. To oni pociągają za sznurki, a my tańczymy. Nasz talent, możliwości i całe nasze życie jest własnością tych ludzi. Jesteśmy intelektualnymi prostytutkami"." - fragment zmienionego przemówienia Johna Swintona, redaktora New York Times'a.

WIG 20 leci na łeb, na szyję. Ale jest tak, jakby nic się nie stało

26 września 2022, poniedziałek

Dzisiaj WIG USD zaliczył kolejny upadek, - 50% wartości. Zmiana wartości akcji spółek z WIG w ciągu ostatnich 12 miesięcy, także dobija do -38/47%. W 5 spółkach o największych spadkach, są 4 spółki skarbu państwa PKOBP, Pekao, KGHM i PKN ORLEN.

Po pierwsze pokazuje to, jak inwestorzy oceniają inwestycje w Polskie w spółki państwowe. Po drugie dodatkowo inwestycja w walutę USD pokazuje, jak osłabia się polski złoty.

Według wartości spółki Skarbu Państwa na dzisiaj stanowią 60% wartości indeksu, stanowiły więcej, ale zanotowały większy spadek w ciągu ostatniego roku niż spółki prywatne z tego indeksu.

Co na to „zarządający" i "nadzorujący" tymi spółkami? Okazuje się, że najważniejsze są polityczne rozgrywki wewnątrz obozu rządzącego i okładanie się wzajemne. Kto tam będzie się przejmował takim spadkiem. Pozostają nam gadki o płaskowyżu inflacji.

Lata mijają, ekipy się zmieniają a w sądach bez zmian - kubańska mentalność trwa

27 września 2022, wtorek

„Fakt jest taki, że uniewinnianych jest ok. 2 proc. oskarżonych. Czyli w 98 proc. przypadków sąd wydający wyrok ma pewność, że prokuratura właściwie wytypowała sprawcę. Taka "nieomylnośća" prokuratury w oczach sądów to cecha charakterystyczna państwa sowieckiego. Transformacja ustrojowa niewiele tu zmieniła. Do dziś statystyki uniewinnień w Europie Zachodniej i Wschodniej różnią się diametralnie. Pod tym względem my zostaliśmy na wschodzie Europy.
Inny przykład. Mimo że w ostatnich latach prokuratorzy dużo częściej wnioskują o aresztowanie podejrzanego, sądy niezmiennie uwzględniają 90 proc. wniosków, więc coraz więcej osób pakują do aresztów. Nieliczni sędziowie mają refleksję, że coś tu nie gra, że przestępczość wcale nie wzrosła. Zmieniła się tylko polityka prokuratury, a sądy podążają za nią jak po sznurku. Szansa, że sąd uchyli areszt w trakcie śledztwa, wynosi 3,7 proc.
Rzeczywiście trochę jak z demokracją na Kubie za Castro. Niby może być różnie, ale każdy wie, co się wydarzy.” 
Fragment rozmowy Bartosza Pilitowskiego, prezesa Fundacji Court Watch Polska z Patrykiem Słowikiem z WP.pl. Wywiad jest podsumowaniem działań Zbigniewa Ziobry w sadownictwie, ale akurat ten wątek jest niezależny od niego. To powinien być wytyk do sędziów, którzy maja zbyt często kubańską mentalność. A na to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie ma wpływu. (Tutaj link do rozmowy >>>)

Cinkciarze już w PRL-u radzili sobie z sytemem

30 września 2022, piątek

Ministerstwo Finansów zaprezentowało listę dużych podatników podatku CIT za 2021 rok. Dane dotyczą zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK). Jaka firma zajmuje pierwsze miejsce? Kantor internetowy Cinkciarz.pl. Ta firma konsekwentnie nie wykazuje podatku CIT od 2015 roku.

Upadek banku Leszka Czarneckiego. Kto za to odpowie?

30 września 2022, piątek

Poranna informacja mało kim wstrząsnęła - Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A. Od kilku dni słyszałem, że w tym tygodniu, to się wydarzy. Nic w tym dziwnego. Nie uda się w tajemnicy utrzymać zdarzenia, o którym wie kilka zarządów, sztab prawników, itd. Dzień wcześniej Gazeta Wyborcza napisała” „20 mln zł kary dla Leszka Czarneckiego. To podkładka pod przejęcie Getin Banku?”. W czwartek Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Leszka Czarneckiego 20 mln zł kary, a na LC Corp B.V. - 2,4 mln zł. Powodem ma być niedochowanie zobowiązań inwestorskich w związku z objęciem przed laty akcji Get Banku (obecnie Getin Noble Bank).

Koszt restrukturyzacji GNB to 10,3 mld zł. Akcje i obligacje GNB zostały umorzone. 

Od dawna pisałem, że Getin Noble Banku przestaje spełniać normy europejskie i mamy ciszę, jakby się nic nie działo. Nawet po serii niepomyślnych komunikatów. Przykład? O odmowie wydania opinii o sprawozdaniu finansowym przez biegłego. To już powinno wywołać wrzenie, skłonić do komentarzy (pojawiły się nieliczne), dyskusji. O reakcji nadzoru finansowego nie wspomnę. Panowała cisza.

A przecież nie mówimy o jakimś małym spółdzielczym banku. Sprawa dotyczy jednego z najbogatszych dotąd Polaków, który był uznawany za najbardziej kreatywnego polskiego przedsiębiorcę. Jest twórcą ponad 20 start-upów, a wiele stworzonych przez niego spółek debiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie lub w Londynie. Wielokrotnie nagradzany przez rozmaite organizacje biznesowe oraz największe polskie i zagraniczne media.

Bank miał mieć udziały własne na poziomie – 3, 6 mld złotych (minus). Jeśli myślicie, że ktoś odpowie za przymykanie oka na takie wyniki banku i pozwalanie, by doszło do tak gigantycznej straty, którą trzeba pokryć, odpowiem – jak zwykle u nas, nikt.

Kilka miesięcy temu napisałem tekst zatytułowany - Co się dzieje z „dziećmi biznesowymi” Czarneckiego i jaki los czeka Getin Noble Bank? Niestety, powyższa historia dzieci biznesowych Leszka Czarneckiego nie nastraja optymistycznie. W zasadzie prawie żadne z nich nie wyrosło „na ludzi”, zawiedli, a rodzice nie mają z nich pociechy. Czytaj – w długim okresie niemal wszyscy inwestorzy stracili, oczywiście z wyjątkiem LC Corp BV, czyli samego Leszka Czarneckiego. (Czytaj tutaj >>>).

Co można teraz dopisać? Wczoraj Getin Noble Bank dołączył do gromadki marnotrawnych pociech Leszka Czarneckiego, a było to dziecko najbardziej przez niego umiłowane. Jak mocny jest to cios dla Leszka Czarneckiego świadczy jego oświadczenie. 

Niestety – Getin, podobnie jak wiele innych biznesów Czarneckiego nie został zbudowany na solidnych fundamentach, a na dążeniu do krótkoterminowego zysku. Nie zawsze był przecież szantaż i plan Sokala w tle (co wynika z taśmy i trudno kwestionować), prawda?

Zatem Getin Noble Bank dołącza do tej „zacnej” gromadki tych, co się nie udało, a jego koniec usuwa znaczącą niepewność z rynku bankowego. 

W wielu miejscach strzelały korki od szampana. Niestety - miejscem tym raczej nie jest Monako, gdzie jest obmyślany plan wielkiego arbitrażu przeciw państwu polskiemu, aby zadośćuczynić polskiemu Chodorkowskiemu na jakiego kreuje się Leszek Czarnecki. Przepraszam, doktor Czarnecki.

Skoro jest tak dobrze prowadzone śledztwo, dlaczego poszkodowani protestują przed prokuraturą?

30 września 2022, piątek

Poszkodowani w aferze GetBack przeszli z sądu, gdzie trwa proces w jednej ze spraw, pod Prokuraturę Regionalną w Warszawie, aby protestować.

Sprawa eksplodowała w kwietniu 2018. Straty osób fizycznych, które uległy zachętom do inwestowania w papiery GetBack, są szacowane na około trzy miliardy złotych. Wierzycieli indywidualnych jest blisko dziesięć tysięcy, instytucjonalnych – kilkuset. 

Pod koniec października 2020 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pierwszy akt oskarżenia dla związany z aferą GetBacku, zarzuty postawiono 16 osobom. W styczniu 2022 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie objęła nowym aktem oskarżenia łącznie 11 osób i tym samym zamknęła według niej kolejny wątek śledztwa. Potem do Sądu trafił trzeci akt oskarżenia…

Skoro jest tak dobrze prowadzone śledztwo, dlaczego część poszkodowanych protestuje przed prokuraturą? 

*O sprawie, a także nieznanej twarzy Leszka Czarneckiego w książce „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack”, tutaj zamówisz >>>

Pada kolejny postsowiecki bastion

1 października 2022, sobota

Ośrodek Studiów Wschodnich opublikował komentarz Miłosza Szymańskiego Krzysztofa Strachota o upadku postsowieckiego systemu w Azji Centralnej.

„Rok 2022 przyniósł postsowieckiej Azji Centralnej szereg fundamentalnych wyzwań, które podważają i redefiniują systemowe podstawy porządku i stabilności funkcjonujące w regionie w ostatnich dekadach. Część z nich ma charakter wewnątrzregionalny, a ich szczególnymi przejawami były m.in. protesty w Kazachstanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie. Są one symptomem gwałtownych (w Kazachstanie) lub ewolucyjnych (w Uzbekistanie) przesileń tamtejszych systemów politycznych, a w nie mniejszym stopniu – również przemian społecznych oraz znacznych aspiracji społeczeństwa, zwłaszcza w dwóch największych państwach regionu.

Co najmniej równie istotne dla ładu regionalnego są konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wojna nie tylko podważyła wiarygodność Rosji jako państwa zainteresowanego zakonserwowaniem porządku na obszarze postsowieckim i zdolnego go egzekwować, ale co więcej – pokazała, że Kreml ten porządek aktywnie destabilizuje. Ponadto – w efekcie m.in. zachodnich sankcji – znacząco spadła atrakcyjność Moskwy jako partnera gospodarczego. Bezpośrednimi skutkami wojny dla regionu są: zwiększenie napięcia w elitach i społeczeństwie, wzrost obaw przed Rosją, wreszcie próby pozyskania alternatywnych wobec tego państwa partnerów spoza regionu (w tym Chin i UE).

Zarówno wewnętrzne przewartościowania w Azji Centralnej, jak i postępująca „korekta” roli Rosji i mechanizmów, którym Moskwa patronuje, składają się na proces erozji całego porządku regionalnego. Na obecnym etapie trudno przesądzać o jego dynamice i ostatecznych efektach (zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i np. w odniesieniu do pozycji samej Rosji), jednak wydaje się on nieodwracalny, a ryzyko napięć – większe” (Całość czytaj >>>)

Podejrzani politycznie o filmie "Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack"

2 października 2022, niedziela

Radosław Gruca i Mariusz Gierszewski wspomnieli o moim filmie. Co mam komentować? Że chciano użyć mnie w wewnętrznej wojnie frakcji politycznych w obozie rządzącym, dopuszczając się nikczemnych metod. Podłych. Przeżyłem wcześniej takie klimaty, za poprzedniej ekipy. No cóż, media to...

A w ogóle, to już nudne, jak słyszę, że film nie ujrzy światła dziennego. Czy naprawdę ktoś uważa, że odpuszczę? Już widzę, jak TVP naśle policje, by zablokować szykowaną premierę kinową. Będą jak laptopa wyrywać? Albo ABW, jak wtedy. Wówczas policja odmówiła wyrywania mi laptopa. Ale co, staną przed kinem, zablokuj wejście, przed ekranem kinowym? Wyrwa mi z rąk nośnik z filmem?


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0