Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2016-05-22

Linia obrony sędziego Łączewskiego. Giertych w jednym ma rację. Zapiski z tygodnia

Sędzia nie przechodził, lecz wszedł do konkretnej klatki schodowej o wskazanej godzinie.

IMG-7869 (1).jpg

 

Nienawiść do imigrantów

Czwartek, 19 maja 2016

 

Robiąc film o Mamedzie Khalidovie (od 17 roku życia mieszka w Polsce) „Moja walka” odczuwam na własnej skórze, jaka jest u nas niechęć do imigrantów, uchodźców, do muzułmanów. Mam świadomość zagrożeń, ale ta nienawiść czasami przekracza granice człowieczeństwa.

 

Ślepy proces

Piątek, 20 maja 2016

 

Ruszył proces w sprawie afery podsłuchowej. To ślepy proces. Nic nowego nie wniesie. Sprowadzono go do oskarżenia tylko czterech osób.

 

Słusznie na ostatniej rozprawie sądowej adwokat Roman Giertych zapytał o rolę służb w tej sprawie, sugerując, że za aferą podsłuchową stoją służby specjalne, m.in. wrocławska delegatura CBA. Marek Falenta nie ukrywa współpracy z CBA i ABW. Ten wątek nie został wyjaśniony w czasie śledztwa. Giertych myli się jednak uważając, że nagrywano na zlecenie PiS. Przypomnę, że Marek Falenta to raczej znajomy polityków i kręgów związanych z PO. Inna sprawa, że po wybuchu afery ówczesna opozycja postanowiła wykorzystać do dna nagrania. I jest to zrozumiałe, bo każda ze stron politycznego sporu, mając w ręku taki materiał, pokazujący nieznaną twarz ich przeciwników, uczyniłaby to samo. Miesiąc, dwa po publikacjach we „Wprost” rozmawialiśmy z Michałem Majewskim ze „źródłem/ami”; wtedy poznaliśmy czas ujawnienia kolejnych taśm.

 

Afera podsłuchowa została upolityczniona. Ja mam słodko-kwaśny smak w ustach po tej aferze.

 

Bondaryk i inwigilacja

Piątek, 20 maja 2016

 

– Oskarżenia pana Kamińskiego są bezpodstawne, nieprawdziwe, oparte na falsyfikowaniu materiałów, krótko mówiąc: mówi nieprawdę – powiedział były szef ABW, gen. Krzysztof Bondaryk w „Piaskiem po oczach”. Odniósł się do zarzutów o inwigilowanie dziennikarzy. Wspomniał o dwóch przykładach związanych z WSI.

 

Podam kolejny przykład. Widziałem na własne oczy dokument sporządzony przez ABW pokazujący, jak przemieszczali się dziennikarze Paweł Reszka i Michał Majewski. Gdzie przebywali, kiedy, z kim się kontaktowali w określonym dniu. Rozrysowaną mapę na podstawie BTS-ów, czyli logowania się telefonów w stacjach bazowych telefonii komórkowych. Zapewniam, że nie była to turystyczna mapa Warszawy z zaznaczonymi ulubionymi miejscami spacerowania dziennikarzy.

 

Śmieszne jest to, że sam Krzysztof Bondaryk był ofiarą inwigilacji w aferze podsłuchowej.

 

Linia obrony sędziego Łączewskiego

Sobota, 21 maja 2016

 

Piotr Pytlakowski w najnowszej „Polityce” pisze swoją wersję sprawy sędziego Wojciecha Łączewskiego. Zacytuję: „Według naszych informacji feralnego dnia sędzia, jak to miał w zwyczaju, wyszedł z domu z żoną, dzieckiem i psem. Spacerowali, a potem sędzia wszedł do sklepu na zakupy. Obok wejścia do sklepu umiejscowione są drzwi na klatkę schodową. Łączewski musiał przejść obok nich. Fałszywy sędzia umawiający się z fałszywym dziennikarzem wskazał mu mieszkanie znajdujące się właśnie na tej klatce. Jeżeli ten scenariusz jest prawdziwy, to dziennikarze z Kulis24 mieli zobaczyć sędziego przy drzwiach do tej klatki. Zobaczyli i to wystarczyło, aby utwierdzić ich w przekonaniu, że prawdziwy sędzia Łączewski zmierza na spotkanie z fałszywym Lisem."

 

Marcin Fijołek na Twitterze zapytał mnie i Michała Majewskiego o komentarz do tej wersji wydarzeń związanych z sędzią Łączewskim. Michał Majewski odpisał: „Szkoda, że się ze mną ani z @LatkowskiS nie skontaktował (Piotr Pytlakowski - aut.), bo byśmy mu to powiedzieli. Piotrek się myli. Sędzia nie przechodził, lecz wszedł do konkretnej klatki schodowej o wskazanej godzinie”.

 

Przypomnę, że z Piotrem Pytlakowskim trochę napisaliśmy książek, artykułów, nawet filmów i programów telewizyjnych także trochę zrobiliśmy. Telefon do mnie znał. Smutne, że nie skontaktował się z nami.

 

Nie idź utartą ścieżką

Sobota, 21 maja 2016

 

Wieczór z adeptami dziennikarstwa. Na koniec przytoczyłem cytat z pewnego serialu. Wróżba z chińskiego ciasteczka: Nie idź utartą ścieżką. Idź tam, gdzie żadnej nie ma i zostaw ślad.


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0