Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2023-10-22

Kto promował i zarabiał na bohaterach Pandoragate? Czy powstanie polska Guardia di Finanza? Zapiski z tygodnia

Nie zapominajmy, że brak rzeczywistej kontroli nad działaniami operacyjnymi służb był także za czasów PO i wcześniejszych ekip rządzących. Za rządów PiS nic się nie zmieniło, skończyło się na gadaniu i mamy to co mamy. Będę zaskoczony, jeśli przy kolejnej zmianie rządzących dojdzie do wprowadzenia prawdziwej kontroli służb.

Latkowski-Przykrywkowcy-Zapiski-z-tygodnia.jpgZ planu serialu

Jajka za 17 hrywien

16 października, poniedziałek 

Piotr Ruszak na Twitter: „Kilka ostatnich dni spędziłem na Cyprze, wszystkie inwestycje idą za ruskie i ukraińskie pieniądze. Ruscy przenieśli tam ogromne biznesy technologiczne a jeden z ukraińskich oligarchów buduje w Limassol nowy Dubai, żyją w zamkniętych osiedlach, dzieci chodzą do tych samych szkół.”

O symbiozie w jakiej u nas żyją Rosjanie i Ukraińcy, nikt nie wspomina. A wystarczy wybrać się do Browarów Warszawskich i okolicznych budynków na wynajem. W ogóle do tej pory nie można było pisać krytycznie, bo obowiązywała jedynie słuszna linia. Fakty? Tym bardziej gorzej dla faktów. Zapomnieliśmy, że już przed wojną Ukraina słynęła z korupcji i była jej światowym liderem.  Naiwnie ktoś zakłada, że się to mogło, ot tak zmienić?

Redaktorka naczelna portalu zn.ua Julia Mostowa w trakcie konferencji National Media Talk 2023 opowiedziała o spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim, który miał poprosić „dziennikarzy, aby milczeli na temat korupcji aż do zwycięstwa”. Miało to miejsce po opublikowaniu dziennikarskiego śledztwa w sprawie zawyżonych cen produktów kupionych przez MON zatytułowanym „Jajka za 17 hrywien”.

Kto pociąga za influencerskie sznurki?

Środa 18 października 2023

Kiedy czytam, żeby odpuścić własne śledztwa w sprawie Pandoragate, bo służby się̨ tym zajmują, wygłaszane przez niektóre osoby, niby w trosce o dobro ofiar, to myślę, że było to do przewidzenia. Wszystko ma się zakończyć na dwóch, trzech osobach, które dostaną akty oskarżenia. I głębiej nikt już nie będzie miał ochoty zaglądać, czyli nic się nie zmienia. Tak miało miejsce w sprawie Zatoki Sztuki. 

Po co ktoś ma przeglądać archiwa, sprawdzać finanse, iść śladem pieniądza, ustalać powiazania, dochodzić do tego, kto i dlaczego promowała takie a nie inne osoby?

Jacek Gadzinowski na portalu X pisze: #pandoragate – z dużej chmury kiepski deszcz? A może „tylko” 2-tygodniowy viral, który też wpłynął na wyniki wyborów i podtopił trochę Konfederację. Wiele wskazuje, że niedługo zapomnimy szybko o tej sprawie. Sprawa się wypaliła na razie. (…) Oświadczenia, sprostowania, straszenie konsekwencjami prawnymi – to był cały arsenał polskich influencerów z Youtube. Przestały się pojawiać nowe fakty, screeny czy domniemania – skończył się cały szum.”

Marek Pakuła w Gazecie Wyborczej pisze: „Modni youtuberzy są produktem. Chociaż często zaczynają sami, to później stają się elementem biznesowych mechanizmów i układanek. Dlatego w kontekście afer z youtuberami warto spojrzeć na to, kto pociąga za influencerskie sznurki. (…) „Nie mamy z tym nic wspólnego", "nie wiedzieliśmy", "nie akceptujemy tego typu postępowania". Agencje współpracujące i produkujące influencerów oraz menadżerowie gwiazd sieci albo gęsto się tłumaczą, albo chowają głowę w piasek. Fakt jest taki, że na aferze z pedofilskimi i szowinistycznymi treściami youtuberów traci całe środowisko stworzone wokół influence marketingu.” (Tutaj całość >>>)

Nie spodziewajcie się pogłębiania tematu i trudnych pytań od tych, którzy teraz czyszczą archiwa. „Skontaktowaliśmy się zarówno z biurem prasowym TVN, jak i z Kubą Wojewódzkim z prośbą o komentarz w sprawie usunięcia odcinków z udziałem Marcina Dubiela i Krzysztofa Gonciarza z Playera. Obie strony milczą” – podaje Tygodnik Solidarność (Czytaj tutaj>>>)

Czy powstanie polska Guardia di Finanza

19 października 2023, czwartek

W radiu RMF Marek Biernacki powiedział, że musi dojść do głębokiej reformy służb, część CBA powinna zostać połączona z Krajową Administracją Skarbową, by stworzyć coś podobnego do włoskiej formacji Guardia di Finanza. Pozostała część CBA powinna być przejęta przez Centralne 

Biernacki zauważył także, że liczba służb, które mają możliwości prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych, powinna zostać zweryfikowana i ograniczona. Powinny to wykonywać te służby, które były od początku do tego predestynowane i robiły to bardzo skutecznie.

Cała rozmowa >>> 

System bankowy w barwach politycznych

20 października 2023, piątek

Zaczyna być wysyp wywiadów z prezesami banków, którzy nie ukrywają, że liczą na nowe powyborcze rozdanie. A tak nawoływali, aby politycy się nie wtrącali w ich świat.

Służby będą zawsze bezkarne

21 sobota 2023, sobota

Paweł Wojtunik, były szef CBA, zadał kilka pytań o inwigilację opozycji. Wszyscy znający mechanizmy działania służb, wiedzą, że takie sprawy są nie do udowodnienia, bo nie ma prawdziwego systemu kontroli i Wojtunik, także to wie, dlatego jedyne co mu pozostaje to pytać. Chyba, że ktoś sam się przyzna do łamania prawa, a o taką szlachetną postawę nie podejrzewam ludzi służb. Nie zapominajmy, że brak rzeczywistej kontroli nad działaniami operacyjnymi służb był także za czasów PO i wcześniejszych ekip rządzących. Za rządów PiS nic się nie zmieniło, skończyło się na gadaniu i mamy to co mamy. Będę zaskoczony, jeśli przy kolejnej zmianie rządzących dojdzie do wprowadzenia prawdziwej kontroli służb. 

Niedzielne szpitalne popołudnie

22 niedziela 2023, niedziela

W południe wybieram się do szpitala i to naturalnie w jakiś sposób wyłącza, zmienia perspektywę spojrzenia. Miałem napisać o jednej ważnej sprawie, ale po ludzku nie mam siły, choć na pewno prędzej czy później to zrobię. Nie mam wyboru.

Obejrzyj, jak powstawał serial „Przykrywkowcy. Podwójna gra”. Premierowe odcinki w każdy poniedziałek o godz. 22 na kanale AXN.


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0