Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-10-01

Kto odpowie za upadek kolejnego banku Czarneckiego?

Getin Noble Bank dołączył do gromadki marnotrawnych pociech Leszka Czarneckiego, a było to dziecko najbardziej przez niego umiłowane. Jak mocny jest to cios dla Czarneckiego świadczy jego oświadczenie. Niestety – Getin, podobnie jak wiele innych biznesów Czarneckiego nie został zbudowany na solidnych fundamentach, a na dążeniu do krótkoterminowego zysku. Nie zawsze był przecież szantaż i plan Sokala w tle (co wynika z nagrania), prawda?

Leszek-czarnecki-Latkowski-Getin-Bank-GetBack-Monaco.jpgLeszek Czarnecki - Konferencja WallStreet 22, w 2018 roku.

Poranna informacja mało kim wstrząsnęła - Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A. Od kilku dni słyszałem, że w tym tygodniu, to się wydarzy. Nic w tym dziwnego. Nie uda się w tajemnicy utrzymać zdarzenia, o którym wie kilka zarządów, sztab prawników, itd. Dzień wcześniej Gazeta Wyborcza napisała” „20 mln zł kary dla Leszka Czarneckiego. To podkładka pod przejęcie Getin Banku?”. W czwartek Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Leszka Czarneckiego 20 mln zł kary, a na LC Corp B.V. - 2,4 mln zł. Powodem ma być niedochowanie zobowiązań inwestorskich w związku z objęciem przed laty akcji Get Banku (obecnie Getin Noble Bank).
Koszt restrukturyzacji GNB to 10,3 mld zł. Akcje i obligacje GNB zostały umorzone. 

Od dawna Getin Noble Banku przestał spełniać normy europejskie i była cisza

Od dawna pisałem, że Getin Noble Banku przestaje spełniać normy europejskie i mamy ciszę, jakby się nic nie działo. Nawet po serii niepomyślnych komunikatów. Przykład? O odmowie wydania opinii o sprawozdaniu finansowym przez biegłego. To już powinno wywołać wrzenie, skłonić do komentarzy (pojawiły się nieliczne), dyskusji. O reakcji nadzoru finansowego nie wspomnę. Panowała cisza.
A przecież nie mówimy o jakimś małym spółdzielczym banku. Sprawa dotyczy jednego z najbogatszych dotąd Polaków, który był uznawany za najbardziej kreatywnego polskiego przedsiębiorcę. Jest twórcą ponad 20 start-upów, a wiele stworzonych przez niego spółek debiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie lub w Londynie. Wielokrotnie nagradzany przez rozmaite organizacje biznesowe oraz największe polskie i zagraniczne media.
Bank miał mieć udziały własne na poziomie – 3, 6 mld złotych (minus). Jeśli myślicie, że ktoś odpowie za przymykanie oka na takie wyniki banku i pozwalanie, by doszło do tak gigantycznej straty, którą trzeba pokryć, odpowiem – jak zwykle u nas, nikt.

Co się stało z "biznesowymi dziećmi" Czarneckiego

Kilka miesięcy temu napisałem tekst zatytułowany - Co się dzieje z „dziećmi biznesowymi” Czarneckiego i jaki los czeka Getin Noble Bank? Niestety, powyższa historia dzieci biznesowych Leszka Czarneckiego nie nastraja optymistycznie. W zasadzie prawie żadne z nich nie wyrosło „na ludzi”, zawiedli, a rodzice nie mają z nich pociechy. Czytaj – w długim okresie niemal wszyscy inwestorzy stracili, oczywiście z wyjątkiem LC Corp BV, czyli samego Leszka Czarneckiego. (Całość tutaj >>>).

Co można teraz dopisać? Getin Noble Bank dołączył do gromadki marnotrawnych pociech Leszka Czarneckiego, a było to dziecko najbardziej przez niego umiłowane. Jak mocny jest to cios dla Czarneckiego świadczy jego oświadczenie.

Niestety – Getin, podobnie jak wiele innych biznesów Czarneckiego nie został zbudowany na solidnych fundamentach, a na dążeniu do krótkoterminowego zysku. Nie zawsze był przecież szantaż i plan Sokala w tle (co wynika z nagrania), prawda?
Zatem Getin Noble Bank dołącza do tej „zacnej” gromadki tych, co się nie udało, a jego koniec usuwa znaczącą niepewność z rynku bankowego. 
W wielu miejscach strzelały korki od szampana. Niestety - miejscem tym raczej nie jest Monako, gdzie jest obmyślany plan wielkiego arbitrażu przeciw państwu polskiemu, aby zadośćuczynić polskiemu Chodorkowskiemu na jakiego kreuje się Leszek Czarnecki. Przepraszam, doktor Czarnecki.


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0