Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2017-10-16

"Gry Uliczne": gangsterzy stają się idolami, pora zatrzymać to szaleństwo

- Następuje gloryfikacja przestępczości. Gangsterzy, którzy nie znają honoru i poczucia wstydu, stają się wzorami do naśladowania. Czas postawić tamę - mówią w cyklu "Gry Uliczne" Piotr Pytlakowski i Sylwester Latkowski. Spotykamy się przy okazji premiery ich nowej książki "Koronny nr 1. Pseudonim Masa".

Janusz Schwertner, Mateusz Baczyński: Czas kończyć z koronnymi?
Sylwester Latkowski: Ta instytucja już sama się ogranicza. Prokuratorzy uczynili z niej bagno. W pewnym momencie każdy chciał mieć swojego koronnego. Trwał wyścig, a weryfikacja ludzi, którzy nagle zapragnęli układać się z wymiarem sprawiedliwości, zaczęła szwankować. Ostatnio to szaleństwo udało się trochę powstrzymać.
Piotr Pytlakowski: Z jednego trzeba zdawać sobie sprawę: zeznania świadka koronnego są najmniej wartościowym dowodem w procesie karnym. By nabrały znaczenia, muszą być poparte łańcuchem innych dowodów. O tym niestety przez lata zapominano.
Chcecie powiedzieć, że instytucja świadka koronnego w ogóle powinna zniknąć?
Pytlakowski: Nie, bez przesady. Jest potrzebna, ale niech działa na rozsądnych zasadach.
Latkowski: Teraz modna zrobiła się "sześćdziesiątka", czyli art. 60 kodeksu karnego, mówiący o nadzwyczajnym złagodzeniu kary w zamian za sypanie kolegów (tzw. mały świadek koronny - red.). Wielu przestępców wybiera dziś taki układ. Przy wszystkich zastrzeżeniach, to z punktu widzenia etyki sprawiedliwszy mechanizm.
Pytlakowski: Niewykluczone, że nowa armia świadków koronnych ruszy w związku ze zmianą przepisów dot. wyłudzeń VAT. Podwyższenie kary do 25 lat więzienia za tego typu przestępstwa może rozbić środowisko "białych kołnierzyków". Na to dziś liczą prokuratorzy.
Latkowski: Zawiodą się. Akurat całe to towarzystwo jest mocno powiązane z polityką i służbami specjalnymi. Oni siebie nawzajem nie zapakują do więzienia. Wyłudzenia na gigantyczną skalę lubią ciszę. Pisałem ostatnio o dużej akcji ABW wymierzonej przeciwko karuzeli VAT i mafii paliwowej. Jakoś nikt specjalnie głośno nie chciał o tym mówić. Nawet same służby, które przecież zwykle chwalą się swoimi sukcesami.

Cała rozmowa >>>

 


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0