Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2021-08-22

Dostosuj się albo giń. Zapiski z tygodnia

Rozumiem, że pobiegną teraz do firm pijarowskich i usłużnych im dziennikarzy, zasypią pismami procesowymi? Dostosuj się albo giń, prawda?

Latkowski-Abris.jpegZ planu filmu

Pierwszy krok do przodu i co dalej?

15 sierpnia 2021, niedziela 

PAP dotarła do treści uzasadnienia postanowienia Sądu Apelacyjnego w sprawie tzw. afery GetBack, który w całości stanął po stronie prokuratury. „Ta sprawa wymaga szybkiego osądu” – słusznie stwierdził Sąd Apelacyjny i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Warszawie do rozpoznania. Na pewno ta sprawa wymaga także, by niektórzy przestali czuć nad sobą parasol ochronny.

Bezkarność banków i świata finansjery

16 sierpnia 2021, poniedziałek

Na świecie banki i podmioty działające na rynku finansowym płacą wysokie kary za manipulowanie kursami walut, sprzedawanie lewych obligacji różnych funduszy. Finansiści trafiają z wyrokami na ponad 100 lat do więzienia. Nie zostawia się na nich suchej nitki. A w Polsce? Panuje przekonanie, że banki nad Wisłą mogą zrobić wszystko. W Polsce można działać bezkarnie. Przykłady? Opcje walutowe, polisolokaty, kredyty frankowe czy ostatnio głośna afera GetBack. Stworzono dla nich eldorado. Polska dla rynku finansowego nadal wydaje się być Dzikim Zachodem. Podmioty na nim działające można porównać do kasyn – pełnych jednorękich automatów, ruletek i stołów pokerowych, o różnej nazwie i należących do różnych sieci. Efekt? Bankructwa firm i problemy ludzi, którzy wzięli kredyty mieszkaniowe we frankach, kupili obligacje tego czy innego funduszu – m.in. GetBacku – i popadli w ruinę

W czym problem?

18 sierpnia 2021, środa 

Dostałem telefon od dziennikarza: „Czy wiem, kto został prezesem PZPN?”. Odparłem, że nie interesuję się sportem, on na to, że wie o tym, i zaczął o disco polo i związkach z tym, co ja opisuję i o czym robię filmy. Odparłem mu, że kiedyś miałem dla Polsatu robić serial „Piłkarska mafia”. Brudne interesy w światowym futbolu. Nie wygrywa się, tylko kupuje, a dziesiątki skorumpowanych działaczy… Ot, teraz doszło popularne ostatnio disco polo, które nawet w szatni reprezentacja śpiewa. W czym problem? To nie zaczęło się od nominacji Kuleszy.

Wolność słowa po amerykańsku

18 sierpnia 2021, środa 

Oficjalny rzecznik talibów ma aktywne konto na Twitterze i Facebook. Tymczasem konto byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych pozostaje zablokowane.

Tysiące ludzi czekają. Brytyjski samolot odleciał z jedną osobą

19 sierpnia 2021, czwartek

„Kaisa jest już w drodze do domu! Ale niestety, samolot jest pusty. Tysiące ludzi czekają na ewakuację. To smutne, ale kiedy ta misja się skończy, zostawimy za sobą tych ludzi, bo nie potrafimy zrobić tego dobrze” – napisał Paul „Pen” Farthing na Twitterze.

Oczywiście brytyjskie władze zapewniają, że ewakuacja lotniska w Kabulu idzie bardzo sprawnie.

Przedłużony areszt pod ochroną

20 sierpnia 2021, piątek

Były szef GetBack Konrad Kąkolewski decyzją sądu pozostaje w areszcie. Przebywa w nim już o ponad 2 lat! Jak twierdzi jest tam chroniony. Terminu rozpoznania sprawy tzw. afery GetBack wciąż nie wyznaczono. Sprawa czeka na osądzenie od dziewięciu miesięcy. Ale to tylko jeden z wątków, warto pamiętać.

Zero skrępowania

21 sierpnia 2021, piątek

Przypomnę, pisałem już o tym. Odwiedzam z ekipą filmową „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” wiele miejsc. Z czym się często spotkam? – Straszenie ochroną. Interwencje ochroniarzy. Straszenie policją. Czyli normalna praca, gdy stajesz z kamerą przed ludźmi, którzy – jak twierdzą w wypowiedziach publicznych – nie mają nic do ukrycia. Zapewniają, że są transparentni w wyjaśnieniu swojej roli w aferze GetBack. I dbają, by osoby i podmioty, które straciły na aferze, odzyskały choćby cześć pieniędzy. A jaka jest prawda? Ich polityka? – Zapomnieć o sprawie. Zdjęli szyld, flagi z nazwą banku. Tablic postojowych na parkingu z ich logo nie wolno filmować. Zresztą i tak znikną. Spółka GetBack na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy postanowiła zmienić nazwę na Capitea. Zero skrępowania. W walnym zgromadzeniu wzięło udział 13 akcjonariuszy dysponujących 64,4% ogółu akcji. Większość obecnych akcjonariuszy mniejszościowych głosowała przeciw zmianie nazwy spółki.  Jednak największy pakiet ma Abris, to 60,1%, więc wynik głosowań był oczywisty.

Piszą do mnie pracownicy GetBacku, podnosząc konkretne zarzuty. Nie tylko zresztą oni. Poprosiłem o komentarz GetBack. Otrzymałem odpowiedzi od anonimowego Zespołu ds. Komunikacji i PR "GetBack", tak: nie mają odwagi podpisać się imieniem i nazwiskiem.

Wszystko da się wygumkować, prawda?

Anonimowo piszą z biura banku Leszka Czarneckiego

21 sierpnia 2021, piątek

Anonimowa osoba z biura prasowego Getin Noble Bank S.A. pisze: „W odpowiedzi na przesłaną propozycję spotkań związanych z realizowanym przez Pana filmem oraz książką nt. konsekwencji upadłości spółki GetBack S.A. uprzejmie informujemy, że w związku z tym, iż Getin Noble Bank S.A. nie pośredniczył w oferowaniu obligacji GetBack S.A. na rynku pierwotnym na długo przed pojawieniem się informacji o problemach finansowych tej spółki, nie znajdujemy uzasadnienia dla spotkań, o których pisze Pan w swoim mailu”.

Oczywiście poprosiłem o spotkania z konkretnymi osobami, które mają wiedzę o sprawach i osobach związanych z tematem filmu i książki.

Dostosuj się albo giń

22 sierpnia 2021, sobota

Rozumiem, że pobiegną teraz do firm pijarowskich i usłużnych im dziennikarzy, zasypią pismami procesowymi? Dostosuj się albo giń, prawda?


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0