Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2023-09-22

Deloitte z zakazem badania sprawozdań finansowych? I tak wyląduje na cztery łapy

Wystarczy zatem że Deloitte założy jakkolwiek nową spółkę, spełni warunki formalne do badania sprawozdań finansowych i PANA nie może zakazać takiej nowej spółce wykonywanie działalności audytorskiej. Potem wystarczy zatrudnić Biegłych Rewidentów pracujących poprzednio w Deloitte Audyt w nowym Deloitte Assurance i można audytować.

Deloitte-Latkowski-GetBack-.jpg

Afera GetBack dalej zbiera swoje żniwo, właśnie rynek finansowy obiegła informacja, że Deloitte Audyt Sp. z o.o. sp.k., audytor GetBacka, oraz jedna z największych firm audytorskich na świecie ma zostać pozbawiona możliwości badania sprawozdań finansowych przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA).

W 2022 roku PANA zdecydowała o wykreśleniu z listy firm audytorskich Deloitte Audyt za naruszenia związane z badaniem sprawozdań finansowych GetBacka. Deloitte Audyt złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, ale PANA pozostała niewzruszona - Deloitte Audyt ma dostać trzyletni zakaz badania sprawozdań finansowych. Chociaż nie zostanie wykreślony z listy firm audytorskich musi iść teraz na drogę sądową.  

Deloitte nie zgadza się z decyzją PANA, ale w międzyczasie nie zasypuje gruszek w popiele. Na listę firm audytorskich wpisał Deloitte Assurance sp. z o.o. i Deloitte Assurance ssro (spółka prawa czeskiego). „Assurance” to nic innego jak usługi atestacyjne lub poświadczające, czyli między innymi audyt. Po co Deloitte spółki audytorskie w Polsce oraz w Czechach? 

Wyjaśnienie jest bardzo proste. Co do spółki w Polsce, to zakaz PANA dotyczy tylko Deloitte Audyt, a nie całej sieci spółek Deloitte działających w Polsce. Wystarczy zatem że Deloitte założy jakkolwiek nową spółkę, spełni warunki formalne do badania sprawozdań finansowych i PANA nie może zakazać takiej nowej spółce wykonywanie działalności audytorskiej. Potem wystarczy zatrudnić Biegłych Rewidentów pracujących poprzednio w Deloitte Audyt w nowym Deloitte Assurance i można audytować. 

A co do spółki w Czechach, to w art. 58 Ustawy o Biegłych Rewidentach oraz Nadzorze Publicznym czytamy: „Firma audytorska zatwierdzona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie Unii Europejskiej jest uprawniona do wykonywania badań ustawowych w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli kluczowy biegły rewident przeprowadzający takie badania jest wpisany do rejestru, a firma audytorska wpisana jest na listę.” Co to w praktyce oznacza? Zatrudniamy naszych polskich Biegłych Rewidentów wpisanych do rejestru, jak wyżej, tylko tym razem w Deloitte Assurance ssro, ewentualne w Oddziale tejże i nie tylko możemy audytować, ale dodatkowo jesteśmy zabezpieczeni na wypadek, gdyby PANA przyszło takiemu ssro lub jego Oddziałowi w Polsce utrudniać życie.  

Oczywiście do tego audytowania potrzeba jeszcze klientów. Obszar audytu pozostaje w gestii Rad Nadzorczych i właścicieli Biznesu.  W przypadku klientów notowanych na giełdzie przygląda się też mu Komisja Nadzoru Finansowego. To obszar dużego zainteresowania. 

Reasumując - Deloitte prawdopodobnie zaproponuje konkurencyjne stawki a do tego będzie skrzętnie pilnować jakości audytu, bo jest na cenzurowanym. Dla klientów to będzie kusząca oferta. 

Na aferze GetBacku poległo wiele podmiotów, w tym sama Komisja Nadzoru Finansowego, agencje ratingowe, biura maklerskie i banki, tylko niewielu poniosło konsekwencje, dlaczego więc Deloitte ma nie wylądować na cztery łapy? 

Obejrzyj film o aferze GetBack.

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo” na konto nr: 38 1090 1694 0000 0001 3065 4695

Wspieraj >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0