Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-08-28

Co robiła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Komendzie Głównej Policji i nic się nie zmienia w „Małej Sycylii”. Zapiski z tygodnia

Festiwal super, problem polega na tym, że ktoś wpuszcza bandytów jako VIP. A było ich sporo. Oczywiście bawiący się tam dziennikarze i notable tego nie widzieli. Co tam w Policji? Kulisy ostatniej wrzutki z dymisją komendanta głównego. Co robiła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Komendzie Głównej Policji?

nadinsp.-dr-Jaroslaw-Szymczyk-Komendant-Glowny-Policji.jpgnadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Bawiący się na festiwalu dziennikarze i notable tego nie widzieli

22 sierpnia 2022, poniedziałek

Trochę po czasie, jeden z uczestników ostatniego festiwalu w Sopocie, opisał mi swoje wrażenia: 

– Swoją drogą ciekawe, kto daje możliwość Mariusowi Olechowi przyjechać drogą pożarową Ferrari na samą górę Opery Leśnej i się lansować, podobnie jak i innym osobom, którzy mieliby wszędzie zakaz wstępu? Festiwal super, generalnie problem polega na tym, że ktoś wpuszcza miejscowych bandytów jako VIP. A było ich sporo. Ale wracając do Olecha, brylował na całego, przyjmował ludzi siedząc przy stoliku, jak na audiencji do Ojca Chrzestnego. Cyrk. A później to samo robił w klubie Unique, siedząc na zewnątrz i tylko każdy do niego podchodził: panie Mariusu, panie Mariusu, i próbował coś załatwić.

– Oczywiście bawiący się tam dziennikarze i notable tego nie widzieli? – pytam.

– Między nami, nikt z organizatorów nie daje im zaproszeń, wątpię, bo ich znam, oni muszą dostawać z BART-u albo od sponsorów lub miasta…

Odpowiedziałem na koniec: 

– No cóż, przecież to „Mała Sycylia”. Nic się tam nie zmienia.

Agencja Bezpieczeństwa w Komendzie Głównej Policji i zasłona dymna, mająca to przykryć

26 sierpnia 2022, piątek 

„Policja zmienia szefa. Gen. Jarosław Szymczyk ma odejść ze stanowiska” – podaje dziennik „Rzeczpospolita” i dodaje, że odejdzie on na emeryturę. Zastąpić ma go Paweł Dobrodziej. Czy nie zaszkodzi mu w tym „afera respiratorowa”? „Rzeczpospolita” potwierdziła tę informację w kilku źródłach. Tyle że to Dobrodziejowi podlega Biuro Współpracy Międzynarodowej i pion poszukiwań, które dały „plamę” w sprawie listu gończego za handlarzem respiratorami Andrzejem Izdebskim – w system poszukiwawczy wprowadziły jego dane pośmiertnie.

Przypomnę, że Jarosław Szymczyk jest komendantem głównym policji od połowy kwietnia 2016 roku. 

Na Twitterze zareagował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i napisał: „Wierutne bzdury. Ani @MSWiA_GOV_PL nie zamierza odwołać komendanta Szymczyka, ani komendant Szymczyk nie zamierza odejść na emeryturę”. W sumie to się musiał przyzwyczaić, bo już po raz kolejny dementuje informacje o odwołaniu lub odejściu Szymczyka.

Pytam o komentarz ludzi z Komendy Głównej Policji, słyszę: – Stara taktyka Szymczyka, nie wiesz? Jak jakaś afera, to do prasy i wtedy go bronią. W środę do Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Policji wpadło ABW w związku z aferą respiratorową i już jest reakcja, w starym stylu. A Mariusz Kamiński go nie odwoła, bo to jego komendant i od początku robi w policji, co i jak chce. Nawet prezesowi nie pasuje, wiem to z pewnością, ale póki jest Kamiński, będzie na pewno. Poza tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek lobbuje za nim cały czas. Chyba, że frakcja z ABW obali Kamińskiego. Wtedy może się on pakować.

Pytam: – A jak tam w policji, bo z tego co widzę, to bandyterka podnosi łeb i za chwilę będzie u nas jak w latach 90. Do tego dojdzie przestępczość związana z Ukraińcami. Bo Czeczeni, którzy wychylali się, ostatnio zamknęli się i robią deale w swojej enklawie.

W odpowiedzi słyszę:

– Bo wszystko, co było dobre, mają w d… Padł wizerunek policjanta, padły mechanizmy działania. Szkoda słów. Mają gdzieś procedury, bo nikt ich za to nie ściga. Komendant wojewódzki policji Mąka w Poznaniu to, jak popytasz policjantów… Jego nominacja w Poznaniu zaskoczyła wszystkich jeszcze bardziej niż Szymczyka na komendanta głównego policji. Nie wspomnę o tym, że wszyscy policjanci w wydziale kryminalnym, w którym dowodził, mieli go delikatnie mówiąc za … Sylwester, czego ty od nich wymagasz? Proszę cię. KWP Poznań ma co trochę jakieś jaja, jak nie chlanie, to coś im się wywróci i cały czas tylko zamiatają pod dywan, żeby dymu nie było. Prześledź historię ostatnich lat jednostki. 

– A Gdańsk? – rzucam.

– Dobrze wiesz, że wrócili ludzie ze starej ekipy, której korzenie opisywałeś w książce „Polska mafia”. Źle się dzieje zwłaszcza w kryminalnym. Jak Komenda Wojewódzka w Gdańsku miała twoją ekipę filmową chronić w ubiegłym roku, z tego co wiem, skończyło się tym, że na polu pod Gdańskiem o mało was nie zlinczowano. A bandyterka miała informacje, że będziesz zdjęcia robił.

Ponownie zanurzam się w świat policji

27 sierpnia 2022, sobota

W tematy policyjne i policję wchodzę teraz głębiej, bo kończę pisanie książki „Zabić Papałę. Ślepe śledztwo”. Stąd wielu rozmówców ostatnio się u mnie przewija. Książka będzie miała premierę w październiku br. 

Już teraz można zamówić wersję specjalna w ramach preordera, tuta j>>>

Follow the Money

28 sierpnia 2022, niedziela

Od czytelników książki „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera Get Back” ciągle słyszę pytanie, dlaczego prokuratura zatrzymała się i stanęła w rozkroku? I nie wie, co robić dalej? Rzuca jakieś błahe akty oskarżenia.

– Przecież Abris, przynajmniej Paulinę Pietkiewicz i Wojciecha Łukawskiego, powinni ścigać za składanie fałszywych zeznań, a te miliony wysyłane na Cypr to nie kwalifikują się na pranie brudnych pieniędzy? – słyszę.

Znacząca postać świata polskiej finansjery:

– W biznesie obowiązuje zasada follow the money – winien jest ten, kto zarobił albo mógł zarobić.

– Prokuratura, służby, KNF twierdzą, że ustalenie tego jest trudne – rzucam.

– To wcale nie jest trudne. Wystarczy sprawdzić przelewy bankowe i przeanalizować duże transakcje sprzedaży portfeli. A założenia okołotransakcyjne zbacktestować (To metoda sprawdzania, jak strategia tradingowa radziłaby sobie na danych historycznych. Służy przede wszystkim analizie ryzyka i potencjalnej rentowności systemu handlowego.) do rzeczywistego performance’u. Do tego w bankach, które sprzedały portfele, sprawdzić, ile zarobiły na sprzedaży i ile rozwiązały rezerw, i jesteśmy w domu. Zobaczymy, kto zarobił na sprzedaży i kto oraz ile zarabia po nabyciu. Proste jak drut, wystarczy tylko chcieć.

Gdzie można kupić książkę o aferze „GetBack”?

28 sierpnia 2022, niedziela

Obecnie książka „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” poza sprzedażą przez stronę Latkowski.com jest także możliwa do nabycia w następujących księgarniach, a we wrześniu i październiku będzie dostępna w całej Polsce. We wrześniu planowana jest także premiera e-booka.

Wrocław: Księgarnia Gondowianka – centrum handlowe Astra, ul. Chorbaczewskiego; Księgarnia Wratislawia – Plac Legionów 14 Kraków: Główna Księgarnia Naukowa – ul. Podwale 6; Katowice Księgarnia Wolne Słowo – ul 3-go Maja 31; Kielce: Księgarnia pod Zegarem – ul. Warszawska 6; Rzeszów: Księgarnia Epoka – ul. 3-go Maja 3, Sieć księgarń Nova; Rybnik: Księgarnia Orbita – Rynek 12; Racibórz: Księgarnia Sowa – ul. Długa 38 Przemyśl: Księgarnia Libera – Rynek 26; Tarnów: Księgarnia Abecadło – ul. Niepodległości 1; Księgarnia Współczesna – ul. Wałowa 20; Sandomierz: Księgarnia Literacka im. Sióstr Chodakowskich – ul. Sokolnickiego 2; Jarosław: Księgarnia Libera – ul. Grunwaldzka 8; Czechowice-Dziedzice: Księgarnia na Lesisku – ul Kolejowa 7; Oświęcim: Księgarnia Palabras – ul. Adama Mickiewicza 3a; Bytom: Księgarnia s.c. – Plac Tadeusza Kościuszki 10; Siedlce: Księgarnia Współczesna – ul. Katedralna 5; Mysłowice: Księgarnia Studnia Trzech Cesarzy – ul. Krakowska 10; Gorlice: Księgarnia Bajka – ul 3-go Maja 14; Wadowice: Księgarnia Exlibris – ul. Krakowska 4

Zamów przez internet tutaj >>>

Nie tylko o książce o aferze „GetBack”, także o sprawie gen. Marka Papały i celebrytach z „Nic się nie stało”


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0