Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2021-12-29

Premiera ebooka "Pamiętam, jak..."

Kołchoźnik, samochód Warszawa, kałamarz, pralka Frania, uliczny saturator, magnetofon Grundig, taśma filmowa Eastmancolor… Ilu czytelników zajrzy do przypisów? Dziś dla wielu to tylko nazwy przestarzałych, dawno nieużywanych przedmiotów, sprzętów, kiedyś były to obiekty marzeń, symbole nowoczesności i luksusu albo choćby komfortu. Dla tych, którzy te fascynacje przeżyli, to także – okazuje się – wciąż żywe wspomnienia.

Pamietam-jak-Okladka.jpg

Kołchoźnik, samochód Warszawa, kałamarz, pralka Frania, uliczny saturator, magnetofon Grundig, taśma filmowa Eastmancolor… Ilu czytelników zajrzy do przypisów? Dziś dla wielu to tylko nazwy przestarzałych, dawno nieużywanych przedmiotów, sprzętów, kiedyś były to obiekty marzeń, symbole nowoczesności i luksusu albo choćby komfortu. Dla tych, którzy te fascynacje przeżyli, to także – okazuje się – wciąż żywe wspomnienia. 

Krótkie, często jednozdaniowe zapiski, ponumerowane i wyraźnie oddzielone od siebie, nie łączą się tylko pozornie. W trakcie lektury dociera do nas, że rządzi nimi chronologia. Autor przywołuje wydarzenia i emocje, tak kiedyś silne, że zapadły w pamięć, choć przeżywało je dziecko, odczuwał chłopiec, doznawał młody mężczyzna. Sprawy małe, codzienne, domowe, mieszają się tu z ogólnymi, krajowymi, światowymi, a nawet kosmicznymi. Przewijają się króciutkie, czasem przetworzone cytaty z literatury, odwołania do filmów, piosenek. Mimo skondensowanej formy książka pokazuje pełnowymiarowego człowieka, jego dorastanie, dojrzewanie, rozwój, a jego szczerość powoduje, że staje się nam bliski.

„Pamiętam, jak…” po raz pierwszy ukazało się w 2001 roku. Sylwester Latkowski otrzymał za nią wyróżnienie Fundacji Kultury.

Na okładce wykorzystano fragment obrazu „Lot” Macieja Świeszewskiego z 2020 r.

Tutaj kupisz >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0