Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-12-14

Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack - zwiastun filmu

Dziennikarzowi czasami pozostaje tylko opowiedzieć historię. Tylko to może zrobić, licząc, że znajdzie się ktoś, kto postanowi działać.

Książkę i ebook zamówisz: https://latkowski.com/sklep

Premiera filmu odbędzie się w środę, 7 grudnia w warszawskiej Kinotece. Następnie - w czwartek, piątek i sobotę o godz. 20:00 - będą ogólnodostępne projekcje repertuarowe, także w Kinotece w Warszawie.(Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1, 00-901 Warszawa)

 

Opowiem wam pewną historię i od razu zaznaczę, że wątpię w jej szczęśliwe zakończenia. W ogóle wątpię, czy kiedykolwiek będzie miała zakończenie. To opowieść o tym, jak w Polsce można zrobić wielki przekręt. Pracując nad artykułami prasowymi, książkami i filmami o aferach, ostatnio choćby o Amber Gold,  trudno nie dojść do wniosku, że nie byłyby one możliwe, gdyby państwo przez swoje organy nadzoru i ścigania twardo nadzorowało rynek finansowy. Silna władza we wszystkich nadzorujących instytucjach od KNF, poprzez służby, prokuraturę, aż po sądy zmiażdżyłaby każdego oszusta. Jeśli nie w zarodku, to gdyby go już dopadła, spróbowałaby odzyskać pieniądze i wymierzyłaby karę, a nie pozwoliłaby na bezkarność.

Afera GetBack – o tym będzie ta opowieść – właściwie została zapomniana, choć  straty szacowane są na prawie 3 miliardy złotych. Poszkodowanych jest prawie 10 tysięcy wierzycieli.

W tym wielkim przekręcie prywatne interesy mieszają się z systemem państwowym, a dobro zwykłych ludzi zeszło na dalszy plan. 
– Dlaczego w Polsce tak łatwo zrobić przekręt finansowy? – słyszę od osoby, która tkwi w różnych biznesach od lat dziewięćdziesiątych. – Przez całe lata policja, służby i prokuratorzy nie skupiali się na przestępcach w białych kołnierzykach. Po jakimś czasie zwrócili na nich uwagę, ale zajęli się głównie VAT-owcami. Reszta – bankierzy, chłopaki od funduszy – czuli się, jakby pływali na otwartym morzu. Bez żadnej kontroli i nadzoru. GetBack był dla nich pod tym względem wstrząsem. Burzą, której nie zapowiadała żadna prognoza pogody. Nagle przestali być nietykalni. Pamiętaj jednak, że w tym świecie nie da się nie być draniem. Dlatego po jednym oszustwie – kiedy sprawa z lenistwa, z braku wiedzy wisi w prokuraturze – robią kolejny przekręt. Oczywiście, mając dostęp do dużych pieniędzy, chwytają się przekupstwa. Ale nie zawsze i nie wszystkich da się kupić. Bardziej się więc pilnują i ograniczają skalę. Afery robi się na mniejsze kwoty. Ze sprawy GetBack większość się wywinie, zobaczysz.
Postanowiłem sprawdzić, dlaczego tak jest. Będzie to opowieść o tym, jak zarobić setki milionów złotych, startując z kilkoma milionami. No i jak dojść później do straty liczonej w miliardach. 
– Część osób to grube ryby, są za silni – tak mówią o niektórych bankowcach, urzędnikach, prokuratorach, funkcjonariuszach służb i ich współpracownikach, o politykach.
– Zabrałeś się za niebezpieczny temat – dodają. 
Chrzanić to! 
Ludzie, o których opowiem, chcą tylko władzy i pieniędzy. Niszczą podstawy wolności ekonomicznej, wiarę w państwo i demokrację. Są gorsi i bardziej niebezpieczni od mafii. 
Dziennikarzowi czasami pozostaje tylko opowiedzieć historię. Tylko to może zrobić, licząc, że znajdzie się ktoś, kto postanowi działać.

______

scenariusz i reżyseria
SYLWESTER LATKOWSKI

zdjęcia
PIOTR SILINIEWICZ

operatorzy kamer
WOJCIECH GRABOŚ
TOMASZ MICHAŁOWSKI
MATEUSZ CZUCHNOWSKI
MICHAŁ LENARCZYK

realizacja dźwięku
PRZEMYSŁAW JAWORSKI
MAJA PROCHOWICZ
ŁUKASZ DEKARZ
KAROL SZYKOWNY

montaż
PIOTR SILINIEWICZ
SYLWESTER LATKOWSKI

korekcja barwna i on line
ADAM LIPIŃSKI

kompozytor muzyki
PIOTR KRAKOWSKI

lektorzy:
JACEK SOBIESZCZAŃSKI
STANISŁAW ZAŁUSKI
ALICJA FUS
PIOTR AUGUSTYNIAK
ŁUKASZ CHMIELOWSKI

w inscenizacjach wystąpili
ARKADIUSZ CESARCZYK
ADAM JUDA
MICHAŁ KOMARNICKI 
BOŻENA RUDNIK 
MAŁGORZATA NIEZGODA 
JACEK SADRZAK 
KAZIMIERZ OLSZEWSKI 
RAFAŁ MAJEWSKI 

w pozostałych rolach 
ARKADIUSZ BEDNAREK
ADAM FUS
JAKUB ŚCIBURA

koordynator epizodystów
ARKADIUSZ BEDNAREK

asystenci kamer i światła
MICHAŁ LENARCZYK
JAKUB ŚCIBURA
JACEK WOŁOSZKA
PAWEŁ GRZEGORCZYK

asystent postprodukcji:
PAULINA BOROWA
TOMASZ LECHICKI

asystent reżysera:
KAJA LATKOWSKA

charakteryzacja:
AGNIESZKA KOZŁOWSKA
ANNA STAŃKOWSKA
KLAUDIA UTNICKA

stylizacja kostiumów inscenizacje
AGNIESZKA BIEDERMAN

konsultant medyczny na planie
TOMASZ KONOPIŃSKI

konsultant ds. obiektów i ppoż
JAROSŁAW RASIŃSKI

realizator czołówki
BARTOSZ ŚWIERCZYŃSKI

kierownictwo produkcji

ADAM FUS
AGATA WAŁASZEWSKA

producent wykonawczy
ADAM SOKOŁOWSKI

Produkcja
2022

Czas filmu: 99 minut

 

 


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0