Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2016-05-05

Kamilianie

Latkowski postanowił opowiedzieć o ludziach, którzy w czasach powszechnego zobojętnienia na drugiego człowieka poświęcają swe życie, by służyć bliźnim, nieść pomoc psychicznie chorym, uzależnionym, cierpiącym na AIDS, opiekować się bezdomnymi.

08-02-2004-SL-009-BUcchianico.jpg

Kamilianie - film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego.

Czas 50 minut, 2003.

Tutaj możesz obejrzeć film >>>

 

Kamilianie, czyli Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, to ostatni konwent zarejestrowany przez papieża. Idea zgromadzenia pod wezwaniem św. Kamila przeniknęła do Polski w początkach XX w. za pośrednictwem mnichów niemieckich. Wtedy to trzej zakonnicy z czerwonym znakiem krzyża na piersiach otworzyli w Miechowicach koło Bytomia dom zakonny. Dopiero po wojnie, w 1946 r., powstała Polska Prowincja Zakonu Kamilianów, ale już w 1950 r. jej działalność została bardzo mocno ograniczona. Dziś w Polsce żyje niespełna stu mnichów tego zgromadzenia. Jednym z nich jest ks. Arkadiusz Nowak, znany ze swojego zaangażowania w działalność na rzecz chorych na AIDS.

Życiem i działalnością kamilianów zainteresował się Sylwester Latkowski, twórca głośnych dokumentów "Blokersi", "Gwiazdor" czy "Klatka". Postanowił opowiedzieć o ludziach, którzy w czasach powszechnego zobojętnienia na drugiego człowieka poświęcają swe życie, by służyć bliźnim, nieść pomoc psychicznie chorym, uzależnionym, cierpiącym na AIDS, opiekować się bezdomnymi. Jego film ukazuje pokrótce historię zakonu, początki jego działalności w Polsce, ale przede wszystkim samych mnichów - ich motywacje, stosunek do ludzi, którymi się zajmują, świadomość powołania. Dla samego reżysera kontakt z kamilianami był niezwykłym, ogromnie wzbogacającym doświadczeniem. 

 

08-02-2004-SL-008.jpg

 

Reżyseria
Sylwester Latkowski
 
Scenariusz
Sylwester Latkowski
 
Lektor
Daniel Kondraciuk
 
Zdjęcia
Tomasz Michałowski
 
Współpraca operatorska
Piotr Jabłoński
nie występuje w czołówce
Muzyka
Piotr Krakowski
Milkshop
Dźwięk
Jacek Kwiatkowski
w czołówce imiona: Witold Jacek
Udźwiękowienie
Paweł Łuczak
Studio Cafe Ole
Montaż
Krzysztof Szpetmański
 
Kierownictwo produkcji
Sylwester Latkowski
 
Renata Kozak-Jodziewicz
 
Produkcja wykonawcza
Opusnet
 
Produkcja
Telewizja Polska - II Program
 

2004 Łódź (Ogólnopolski Przegląd Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych)-Nagroda


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0