Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-09-04

Wojna na Forum Ekonomicznym, czyli na trzeźwo tego nie przejdziesz. Zapiski z tygodnia

Warszawska giełda jest jedną z najgorszych na świecie. Czy ktoś z decydentów bije na alarm? Czy komuś związanemu z rynkiem kapitałowym to przeszkadza? Zygmunt Berdychowski, twórca forum ekonomicznego po raz kolejny pokazał, że odleciał. Czy na trzeźwo można przejść Forum Ekonomiczne w Karpaczu? Pogrzeb Gorbaczowa - nic tak nie pomaga w wynoszeniu na piedestał człowieka jak jego śmierć. A także, co słychać w sprawie GetBack?

RMF-Berdychowski-Rosja-Ukraina-Forum-Ekonomiczne-Karpacz.jpgZygmunt Berdychowski w Rozmowa RMF

Najgorsza giełda świata

29 sierpnia 2022, poniedziałek

Najgorsza giełda świata – przypadek? Nie sądzę – pisze Dariusz Jarosz w Parkiecie. Takie opinie słyszę od dawna i jak zwykle zostanie zlekceważony, po prostu kolejny głos wołającego na puszczy.

„Warszawska giełda pod względem stopy zwrotu od początku roku jest jedną z najgorszych na świecie (-27 proc) – pisze Jarosz. - Lepszy jest nawet moskiewski parkiet, w który uderzyły sankcje po wybuchu wojny z Ukrainą, czy giełda na Sri Lance przeżywającej najgorszy kryzys ekonomiczny w historii.

Czy ktoś z decydentów bije na alarm? Czy komuś związanemu z rynkiem kapitałowym to przeszkadza? Czy ktoś się czuje z tego tytułu winny? Nie słychać, nie widać. Wydaje się, że jedynymi przejętymi tym faktem są właściciele 1,4 mln rachunków maklerskich, których portfele mocno stopniały.”

Tutaj cały komentarz >>>

Na marginesie, najważniejsze, że szef warszawskiej giełdy, Marek Dietl, jest zadowolony. A jak ma odpowiedzieć na nie ustawione pytania, ucieka przed kamerą. Przypomnę. Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli zarzucają Giełdzie Papierów Wartościowych, że ta nie wywiązała się ze swoich obowiązków w związku z aferą GetBacku. Główny zarzut dotyczy braku zawiadomienia o możliwości manipulacji kursem spółki.

NIK zwraca także uwagę, że kierownictwo giełdy, nagradzając w lutym 2018 r. GetBack wyróżnieniem w kategorii „Optymalne wykorzystanie możliwości rynków prowadzonych przez GPW”, odbierało wcześniej sygnały o nieprawidłowościach w działaniu spółki. „Półtora miesiąca po wyróżnieniu obrót akcjami wrocławskiego windykatora został zawieszony, wybuchła afera, a spółka złożyła wniosek o przeprowadzenie postępowania upadłościowego” – pisze NIK.

Wojna na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, czyli na trzeźwo tego nie przejdziesz

2 września 2022, piątek

Zygmunt Berdychowski, twórca forum ekonomicznego wspieranego finansowo, m.in. przez spółki skarbu państwa w Rozmowie RMF, prowadzonej przez Krzysztofa Berende, powiedział: „Z Rosjanami trzeba rozmawiać o gospodarce, o pieniądzach; po tym, co się stało po 24 lutego trzeba realnie ułożyć relacje z Federacją Rosyjską”. Potem zaczął odwracać kota ogonem.

To, że Berdychowski dawno się urwał i odleciał, wiadomo - woda sodowa uderza do głowy. Czy spotka go reakcja? Spokojnie, bojkotu nie będzie. Kiedyś jeden z uczestników mi powiedział: 

- Przestałem tam jeździć, wróciłem, bo znajomi pytali, czy nie mam finansowych problemów i nie stać mnie na bycie na Forum. Więc teraz przyjeżdżam, pochodzę tu i tam i głownie piję. Na trzeźwo tego nie przejdziesz. Albo wpadasz na krótko, pokażesz się i uciekasz.

Nic tak nie pomaga w wynoszeniu na piedestał człowieka jak jego śmierć

3 września 2022, sobota

Pogrzeb Gorbaczowa. Czytam w Associated Press, ale u nas w niektórych mediach nie było lepiej:

„Zwykły człowiek, był miły, dobroduszny, życzliwy. Gdy Moskwa oddała ostatni hołd byłemu reformatorowi Związku Radzieckiego Michaiłowi Gorbaczowowi, mieszkańcy odległej wioski, w której spędził młodość, wychwalali go. Gorbaczow zmarł we wtorek w wieku 91 lat.”

Nic tak nie pomaga w wynoszeniu na piedestał człowieka jak jego śmierć. Zapomniano jego autrorytarne rządy - Czarnobyl, to, że w 1990 roku wysłał wojska sowieckie do Baku, gdzie rozstrzeliwali protestujących. Nie wspomnę, że w 2014 r., po aneksji Krymu, poparł Putina.

Celebryci i biznesmeni

4 września 2022, niedziela

W poniedziałkowym Pulsie Biznesu ma się ukazać artykuł „Jak Wojtek Kurowski pogrywa z wierzycielami”. Dawid Tokarz pisze: „Biznesmen z branży condohoteli bryluje wśród celebrytów, a na Instagramie chwali się egzotycznymi podróżami i wizytami w drogich restauracjach. Dochody czerpie z rezydencji postawionej za pieniądze, o które bezskutecznie upominają się obligatariusze.”

Kurowski zastosował znany trójmiejski patent - „promocja na celebrytę”. Czy celebryci i znani aktorzy zażądają usunięcia swoich zdjęć z jego profilu i zdejmą ze swoich? A może czeka nas kolejna akcja „TAK dla KUROWSKIEGO”?

Co tam w sprawie GetBack?

4 września 2022, niedziela

Prokuratura zmienia strategię procesowa w pierwszym procesie, dokonuje zmiany w kolejności przesłuchań świadków. Plan ma zakończyć festiwal Konrada Kąkolewskiego, złamać jego narracje i pogrozić palcem współoskarżonym. Do tego w dniu 23 września br. prokuraturze może uda się wsadzić ponownie do aresztu Kąkolewskiego. W swoim zażaleniu prokuratura uzasadnia to m.in. udzieleniem wywiadu dla Radia Zet. To się nie dzieje - a jednak. Pamiętajcie: z dziennikarzami się nie rozmawia, bo trafisz za kraty.

Gdzie można kupić książkę o aferze „GetBack”?

Obecnie książka „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” poza sprzedażą przez stronę Latkowski.com jest także możliwa do nabycia w następujących księgarniach, a we wrześniu i październiku będzie dostępna w całej Polsce. We wrześniu planowana jest także premiera e-booka.

Wrocław: Księgarnia Gondowianka – centrum handlowe Astra, ul. Chorbaczewskiego; Księgarnia Wratislawia – Plac Legionów 14 Kraków: Główna Księgarnia Naukowa – ul. Podwale 6; Katowice Księgarnia Wolne Słowo – ul 3-go Maja 31; Kielce: Księgarnia pod Zegarem – ul. Warszawska 6; Rzeszów: Księgarnia Epoka – ul. 3-go Maja 3, Sieć księgarń Nova; Rybnik: Księgarnia Orbita – Rynek 12; Racibórz: Księgarnia Sowa – ul. Długa 38 Przemyśl: Księgarnia Libera – Rynek 26; Tarnów: Księgarnia Abecadło – ul. Niepodległości 1; Księgarnia Współczesna – ul. Wałowa 20; Sandomierz: Księgarnia Literacka im. Sióstr Chodakowskich – ul. Sokolnickiego 2; Jarosław: Księgarnia Libera – ul. Grunwaldzka 8; Czechowice-Dziedzice: Księgarnia na Lesisku – ul Kolejowa 7; Oświęcim: Księgarnia Palabras – ul. Adama Mickiewicza 3a; Bytom: Księgarnia s.c. – Plac Tadeusza Kościuszki 10; Siedlce: Księgarnia Współczesna – ul. Katedralna 5; Mysłowice: Księgarnia Studnia Trzech Cesarzy – ul. Krakowska 10; Gorlice: Księgarnia Bajka – ul 3-go Maja 14; Wadowice: Księgarnia Exlibris – ul. Krakowska 4

Tutaj zamówisz książkę >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0