Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2016-09-29

Ważne! Sąd stwierdził, że zakaz publikowania prywatnych opinii osób publicznych zniszczyłby dziennikarstwo śledcze

Paulina Piaszczyk o precedensowym wyroku w sprawie R. Kalisz i A. Kwaśniewski przeciwko tygodnikowi „Do Rzeczy”. Rozmowa w „Sowa & Przyjaciele”.

IMG-6437 (2).jpg

 

Sąd Okręgowy w Warszawie 28 września 2016 r. wydał wyrok, w którym oddalił powództwo Ryszarda Kalisza i Aleksandra Kwaśniewskiego przeciwko wydawcy tygodnika „Do Rzeczy” i redaktorowi naczelnemu Pawłowi Lisickiemu o naruszenia prawa do prywatności, w związku z opublikowaniem informacji z tzw. afery podsłuchowej. Wyrok nie jest prawomocny.


Paulina Piaszczyk, prawnik redakcji „Wprost” i „Do Rzeczy”, na swoim blogu przytacza fragmenty ustnego uzasadnienia wczorajszego wyroku: „Sąd podkreślił, że to nie dziennikarze dokonywali nielegalnych podsłuchów, a gdy takie nagranie przedostało się do mediów, to te mają obowiązek i prawo je upublicznić”. Co ciekawe, sąd zaakcentował różnicę pomiędzy mediami informacyjnymi, od których wymaga się bezstronności, a mediami opiniotwórczymi, wobec których taki wymóg nie występuje. „Tygodnik „Do Rzeczy” jest bez wątpienia czasopismem opiniotwórczym, więc nie musi zachowywać bezstronności. Prasa jako element istotny dla demokracji ma prawo i zadanie powielać różne informacje. Gdyby wyłączyć możliwość publikacji opinii prywatnych to dziennikarstwo prowokacyjne czy śledcze przestałoby istnieć”.


Przeczytaj cały wpis na blogu Pauliny Piaszczyk >>>

 

 

 


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0