Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2024-02-11

W sejmowych komisjach śledczych nie przestrzega się zasad przeprowadzania przesłuchania

Pytania sugerujące, mylenie świadków z biegłymi, obrażanie świadków poprzez komentarze ad persona, to obraz naszych sejmowych komisji śledczych.

Komisje-sledcze-sejm-latkowski.jpg

To co dzieje się w sejmowych komisjach śledczych woła o pomstę do nieba, jeśli chodzi o to jak niektórzy jej członkowie rozumieją formę przesłuchania. Niektórzy z nich myślą, że są w studio telewizyjnym, gdzie okładają się figurami publicystycznymi. Może warto im przypomnieć:

Art. 171 kpk. – Zasady przeprowadzania przesłuchania:

 § 1. 

 Osobie przesłuchiwanej należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się w granicach określonych celem danej czynności, a dopiero następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub kontroli wypowiedzi.

 § 4. 

 Nie wolno zadawać pytań sugerujących osobie przesłuchiwanej treść odpowiedzi.

Nie tylko wspomniane powyżej artykuły kodeksu postępowania karnego są naruszane. Przed komisjami śledczymi dochodzi także do mylenia świadków z biegłymi, pytając ich o opinię i ocenę. Dodajmy do tego obrażanie świadków poprzez komentarze ad persona i ciągłe zadawania tego samego pytania, by uzyskać oczekiwaną przez przesłuchującego odpowiedź.

Może warto by stanowisko w tej sprawie zajął Rzecznik Praw Obywatelskich, tak by otrzeźwić niektórych członków sejmowych komisji śledczych i zakończyć naruszanie prawa w czasie przesłuchań. Strach pomyśleć jak policjanci i prokuratorzy przyjmą standard komisji śledczych.

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo” na konto nr: 38 1090 1694 0000 0001 3065 4695

Wspieraj >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0