Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-09-24

Salomonowe rozwiązanie w sprawie byłego szefa GetBack. Sukces prokuratury

Decyzja Sądu Apelacyjnego jest połowicznym sukcesem prokuratury. Formalnie Sąd Apelacyjny mógł od razu uwzględnić wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Ale mógł też uchylić i przekazać do ponownego rozpoznania, co uczynił. - Sędziowie nie lubią orzekać, jak nie muszą – usłyszałem w komentarzu.

Kakolewski-areszt.jpgByły szef GetBack, Konrad Kąkolewski, opuszczający areszt tymczasowy, 25 maja 2022 roku.

W piątek, 23 września br., Sąd Apelacyjny nie oddalił zażalenia Prokuratury na pozostawienie przez Sąd Okręgowy bez rozpoznania wniosku Prokuratury o zmianę środków zapobiegawczych wobec Konrada Kąkolewskiego, m.in. orzeczenia zakazu wypowiadania się do mediów i kontaktu z pokrzywdzonymi i współoskarżonymi. 

Sąd Okręgowy wcześniej pozostawił ten wniosek bez rozpoznania uznając, że prokuratorowi nie przysługuje taki środek procesowy, tylko oskarżonym i obrońcom.  

Sąd Apelacyjny uznał, że prokurator mógł złożyć taki wniosek, a Sąd Okręgowy powinien go rozstrzygnąć merytorycznie, a nie pozostawić bez rozpoznania. Dlatego Sąd Apelacyjny uchylił zaskarżone przez prokuratora postanowienie Sądu Okręgowego i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu do merytorycznego rozpoznania postanowieniem, na które stronom znów będzie służyło zażalenie do Sądu Apelacyjnego. 

W rezultacie Konrada Kąkolewskiego czeka kilka kolejnych miesięcy niepewności.

Podsumowując, decyzja Sądu Apelacyjnego jest połowicznym sukcesem prokuratury. Formalnie Sąd Apelacyjny mógł od razu uwzględnić wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Ale mógł też uchylić i przekazać do ponownego rozpoznania, co uczynił. 

- Sędziowie nie lubią orzekać, jak nie muszą – usłyszałem w komentarzu

* Przeczytaj także komentarz „Ile lat ma milczeć według prokuratury były szef GetBack? Może dać mu dożywotni zakaz?” – tutaj >>>

 


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0