Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2023-09-10

Nikt nie poszedł śladem pieniędzy w sprawie Zatoki Sztuki. Zapiski z tygodnia

Nikt nie poszedł śladem pieniędzy w sprawie Zatoki sztuki. Dobra nauczka dla bankierów. Poszkodowany w aferze GetBack: nie po raz pierwszy pocałowałam klamkę w sądzie. Co się zmieni po wyborach w wymiarze sprawiedliwości? Paweł Huelle kończy 66 lat, czyli "chłopaki nie płaczą".

Pawel-Huelle-Sylwester-Latkowski.jpg

Nikt nie poszedł śladem pieniędzy w sprawie Zatoki Sztuki

4 września 2023, poniedziałek

Czy ktoś u nas badał przepływy finansowe w sprawie „Zatoki Sztuki”? Tymczasem w sprawie Jeffreya Epsteina podążano śladem pieniądza. 

Pod koniec czerwca br. amerykański sędzia udzielił zgody na ugodę JPMorgan Chase o wartości 290 milionów dolarów z kobietami, które powiedziały, że Jeffrey Epstein je wykorzystał i że największy amerykański bank zignorował handel seksualny zmarłego finansisty. 

Epstein był klientem JP Morgan od 1998 do 2013 roku. Pozostał klientem banku przez pięć lat po tym, jak przyznał się do winy w 2008 roku za prostytucję na Florydzie i zarejestrował się jako przestępca seksualny.

JPMorgan w oświadczeniu podał, że jakiekolwiek skojarzenie, jakie miał z Epsteinem "było błędem i żałujemy tego".

Podobna umowa o wartości 75 milionów dolarów została zawarta z Deutsche Bank.

Jak myślicie, czy w naszych bankach pojawiła się czerwona flaga w sprawie „Zatoki Sztuki”, wobec choćby dwójki oskarżonej o pedofilię? A co zrobiła nasza prokuratura w tej sprawie? Chyba znacie odpowiedź.

Dobra nauczka dla innych pracowników banków

5 września 2023, wtorek

Dziennik „Rzeczpospolita” donosi: „Afera GetBack – szósta odsłona. Jest akt oskarżenia ws. łowienia klientów niczym w filmie „Wilk z Wall Street”.

– Oskarżonym zarzucamy łącznie 23 przestępstwa związane z bezpośrednią sprzedażą obligacji GetBack. W tym oszustwa względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, doradztwa inwestycyjnego i sprzedaży obligacji bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej – wylicza dla „Rzeczpospolitej” Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie. – W efekcie 301 klientów banku poniosło 58,9 mln zł szkody – dodaje.

Trzeba przyznać, że ci bankierzy, naprawdę popłynęli i to często bez wiedzy reszty banku. Dobra nauczka dla innych pracowników banków, że nie można się kryć za szyldem banku, w pogoni za prywatnym interesem – prowizją, premią czy wynagrodzeniem.

Jednak nadal prokuratura nie może ogłosić zwycięstwa w wyjaśnieniu afery, bo nie da się sprowadzić tej sprawy do postawienia przed sądem tylko pracowników banku, byłego szefostwa GetBack oraz Idea Banku. Trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, jakie usłyszałem, że mamy do czynienia z rzucaniem kolejnych kozłów ofiarnych i omijaniem rzeczywistych sprawców, mózgi afery są nadal nietykalne.

Afera GetBack: nie po raz pierwszy pocałowałam klamkę w sądzie

7 września 2023, czwartek

Otrzymałem kolejnego maila w tej samej sprawie, opieszałości sądu, przed którym toczy się jeden z ważniejszych procesów w aferze GetBack. 

„Szanowny Panie Redaktorze,

jestem jedną z pokrzywdzonych w aferze GetBack. Byłam m.in. na premierze pana filmu w Kinotece.  Bardzo dziękujemy panu za ten film i za zainteresowanie sprawą. Przeczytałam pana artykuł o układzie wrocławskim, gdzie cytuje pan list jednego z poszkodowanych. Chciałabym nawiązać do tego tematu.

 Jak Pan wie, w marcu br. pokrzywdzeni napisali do pani Prezes Sądu Okręgowego prośbę o zwiększenie częstotliwości rozpraw w celu przyspieszenia postępowania. Większość pokrzywdzonych to ludzie starsi, którzy mogą nie doczekać końca postępowania, zresztą niektórzy już nie doczekali. W wyniku naszego apelu, pani Prezes SO zobowiązała w dniu 31 marca sędzię do wyznaczenia (w miarę możliwości) w 2 połowie tego roku po 4 rozprawy w każdym miesiącu. Niestety, sędzia zaplanowała na 2 połowę roku tylko: 1 rozprawę w sierpniu (która została odwołana) i po 2 rozprawy we wrześniu, październiku, grudniu, czyli łącznie zaledwie 7. Żadnych rozpraw w listopadzie.

Rozprawa planowana na dzień 31 sierpnia została odwołana. Ja, już nie po raz pierwszy, pocałowałam klamkę w Sądzie, ponieważ poszkodowani z zasady nie otrzymują informacji o odwołaniu, a rozprawy, zdarza się, że są odwoływane nawet tego samego dnia rano, na godzinę przed planowanym rozpoczęciem. 

Biorąc pod uwagę, że 16 osób zeznawało w sądzie przez rok, a prokuratura podobno zgłosiła ponad 80 osób w charakterze świadków, do tego dojdą jeszcze osoby pokrzywdzone, to w tym tempie sprawa w 1 instancji zakończy się może za 10 lat... Dla wielu z poszkodowanych, ze względu na ich zaawansowany wiek, to termin abstrakcyjny. (…)

Poszkodowani są już wystarczająco umęczeni. Sprawa karna to nasza ostatnia szansa, aby dokonała się sprawiedliwość!

Z poważaniem, jedna z 9000 poszkodowanych w aferze GetBack”

Co się zmieni po wyborach w wymiarze sprawiedliwości?

9 września 2023, sobota

Wielu moich rozmówców uważa, że po 15 października, po wyborach, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienią się organa ścigania i wymiar sprawiedliwości. Nic bardziej mylnego. 

Paweł Huelle kończy 66 lat

10 września 2023, niedziela

Dziś Paweł Huelle kończy 66 lat. Czy świętuje? To wyśmienity biesiadnik. W telefonicznej rozmowie poprzerzucaliśmy się zdrowotnymi doświadczeniami. Paweł schorowany, w tym roku już trzy razy zaliczył szpital. Ale zakończył to użalanie się nad sobą, mówiąc: „Chłopaki nie płaczą.”

Obejrzyj Pawła Huelle w filmie o swoim przyjacielu Macieju Świeszewskim "Ostatnia wieczerza".

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo” na konto nr: 38 1090 1694 0000 0001 3065 4695

Wspieraj >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0