Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-08-21

Mafia w Polsce się umacnia. Czarnecki kreowany na Chodorkowskiego. Strach w stacjach telewizyjnych. Zapiski z tygodnia

Na marginesie, w niemieckich mediach żyją głównie dwoma tematami – problemami wzrostu cen gazu i osami, które są zmorą dla konsumentów w ulicznych knajpach i kawiarniach. Wyłapałem jeden materiał o zatrutej Odrze ale nie był to główny temat. To spostrzeżenie z szybkiego przeglądu niemieckich wiadomości telewizyjnych.

Merkel-Latkowski-Berlin-Ukraina-Czarnecki.JPG

Leszek Czarnecki kreowany na drugiego Chodorkowskiego

15 sierpnia 2022, poniedziałek

Wyroki sądu, jak są wygodne dla niektórych, to służą jako maczuga do okładania. Ale jak zapada wyrok inny, niż oczekiwano, dla ustosunkowanej, poukładanej osoby – celebryty, dziennikarza, polityka czy biznesmena – to zmilczamy i jeszcze kreujemy sprawcę na pokrzywdzonego. Najlepiej na ofiarę reżimu rządzącego – PiS-u. O czym zapomniano w lekturze artykułu, który przeczytałem? I nie tylko tego. O faktach pominiętych, a pokazanych w książce „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” nie wspomnę, ale zapomniano przede wszystkim o wyroku, jaki zapadł 8 lipca 2022 roku, wydanym przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który nie uwzględnił zażalenia adwokatów Leszka Czarneckiego na zastosowanie przez prokuratora zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanego w wysokości ponad 60 milionów złotych. 

Akurat ten wątek opisany jest, i to krytycznie, w rozdziale „W tej sprawie nie chodzi o to, by złapać króliczka, ale by go gonić”. Gdzie krytycznie podchodzę do działań prokuratury:

„Prokuratura walczy o zabezpieczenie o wartości ponad 200 milionów złotych na majątku Leszka Czarneckiego, podejrzanego o popełnienie oszustw na szkodę klientów Idea Banku. Przynajmniej mówi o tym głośno. Fakty? W lutym 2022 roku sekretarz Sądu Okręgowego w Warszawie wysłał do prokuratury pismo, by uzupełniła braki w swoim wniosku. Przypadkowo dowiaduję się o tym 18 maja i od razu kontaktuję się w tej sprawie z prokuraturą. Słyszę, że przecież wszystko jest w aktach, ale zajmą się tym. Dlaczego dopiero po moim pytaniu prokurator Kwiecińska postanowiła coś zrobić, by sąd wyznaczył wreszcie termin rozprawy o zabezpieczenie? A gdybym nie zapytał, to ile jeszcze czasu zajęłaby jej reakcja na pismo z sądu w kwestii konieczności uzupełnienia braków?”

Ale zostawmy to na boku. Prokuratura ożyła i zrobiła co potrzeba. Uzupełniła braki. I tak sąd wydał postanowienie i stwierdził, że choć Czarneckiemu nie ogłoszono zarzutów, to w postępowaniu jest on stroną procesową – podejrzanym. Sąd podkreślił, że jeśli ogłoszenie zarzutów i przesłuchanie danej osoby jest niemożliwe, z powodu jej przebywania poza granicami kraju – co ma miejsce w przypadku Czarneckiego – to okoliczność taka nie może stanowić swego rodzaju blokady dalszego biegu procesu.

Sąd stwierdził, że wbrew twierdzeniom skarżących materiał dowodowy nie ma jedynie charakteru abstrakcyjnego i wskazuje na prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego m.in. przestępstwa oszustwa. Sąd nie dał wiary twierdzeniom obrońców, że Leszek Czarnecki nie miał dominującej roli w zarządzaniu Idea Bankiem. Wskazał przy tym na obszerne zeznania świadków i materiał dowodowy z korespondencji mailowej. (Na marginesie: można zobaczyć ją w książce.)

Co ważne dla poszkodowanych, sąd stwierdził, że samo już popełnienie czynu zabronionego na szkodę pokrzywdzonych – a w wypadku Czarneckiego jest to uzasadnione podejrzenie popełnienia oszustwa wobec ponad 1100 klientów Idea Banku w związku z nabyciem przez nich obligacji GetBacku w łącznej kwocie ponad 227 mln zł – jest samoistnym źródłem ukonstytuowania się stosunku dłużnik–wierzyciel. Postanowienie to jest prawomocne. 

O tym nie przeczytacie w artykułach kreujących Leszka Czarneckiego na męczennika systemu. Nie przeczytacie także o szkodach, jakie wyrządził systemowi bankowemu. 

Co zrobią Miszczak i Kurski?

16 sierpnia 2022, wtorek

Poruszenie wywołał wpis „Kto upadnie? Terentiew czy Miszczak? Kurski rzucił ręcznik na matę”. Piszę: „Wypad do Mrągowa na jubileuszowy koncert Michała Wiśniewskiego i Ich Troje. Potem długie rozmowy, zakończone na tarasie z widokiem na Mazury. Rano kilka kaw. Poznaliśmy się 20 lat temu na planie filmu dokumentalnego”. Oczywiście Niny Terentiew tam nie mogło zabraknąć.

Dzień później ukazał się w tygodniku „Newsweek” okładkowy artykuł – portret Niny Terentiew skrzyżowany z Edkiem Miszczakiem. Czy prawdziwy? Odpowiem, w sam raz na wakacje. Nadaje się do czytania na plażę. Ale plan wejścia Miszczaka do stacji Polsat jest prawdziwy. Brakuje w tej historii dalszych ruchów w tym planie. Miszczak trafia do Polsatu, by tam przeczekać i po wyborach wygranych przez opozycję zasiąść na 11 piętrze w TVP, zajmując tron Jacka Kurskiego.

Edek ma jednak trochę związków, które mogą wywołać kryzysy i ten plan zniweczyć. Czy ma tego świadomość? Nie wiem, bo po naszej ostatniej rozmowie, po której zagrał jak zagrał, nie wiem, czy wyciągnął wnioski? Układami i traktowaniem z buta, nie da się tego zamknąć. Jeśli się nie zreflektuje, może zaliczyć upadek, jak wielu w mediach.

I od razu zalała mnie masa prywatnych zapytań ze świata mediów. Jak Miszczak poradzi sobie u Solorza i osobiście z nim? Oznaczałoby to, że właściciel stacji Polsat, Zbigniew Solorz, chce abdykować, słyszę. Jak to, Jacek Kurski poddaje się? Nie, jedna z wersji mówi, że Kurski chce mieć jedynkę na liście do Sejmu i wcześniej znów musi stać się politykiem. Najlepiej, jakby został wicepremierem w rządzie tuż przed wyborami. A co z TVP? Sterowałby ją z tylnego fotela. Krótko mówiąc, w różnych stacjach niektórym pali się grunt pod nogami.

Mało wiadomo o stosowaniu aresztów tymczasowych w Polsce

17 sierpnia 2022, środa

Ukazał się raport Warsaw Enterprise Institute, który pokazuje, jak nadużywane jest stosowanie tymczasowego aresztowania w Polsce.

Krótko: „W 2021 r. w Polsce osadzonych w aresztach śledczych było ponad dwa razy więcej osób niż̇ w 2015 r. Długość́ tymczasowego aresztowania to jeden z największych problemów związanych z nadużywaniem tymczasowego aresztowania w Polsce. Długość́ pozbawienia wolności bez prawomocnego wyroku to także zarzut często podnoszony w polskich procesach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Ze względu na oddzielne raportowanie czasu tymczasowego aresztowania przez sady i prokuratury, dokładne wskazanie średniego czasu tymczasowego aresztowania w Polsce nie jest możliwe.

W swoich analizach Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC), jak również̇ Fundacja Court Watch zwracają̨ uwagę̨ na problem wynikający z bardzo wysokiej skuteczności prokuratorskich wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Jak widać́ na podstawie danych ukazanych w tabeli 1, sądy od lat przychylają̨ się̨ do prokuratorskich wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Odsetek skuteczności wniosków oscyluje na poziomie ok. 90 procent”.

Warto zastanowić się, dlaczego wszystko, co dotyczy tymczasowego aresztowania i aresztów, jest tematem chowanym pod dywan, właściwie jest to tabu. Odpowiedź prosta – zależy na tym prokuraturze, organom ścigania i sądom, które bezmyślnie klepią areszty. I to bez względu na to, kto jest u steru rządu.

Mafia w Polsce się umacnia i trzeba z nią walczyć

18 sierpnia 2022, czwartek

Kiedy słyszę, że w sprawie nowelizacji kodeksu karnego „jest grupa ludzi, którzy chcą bronić przestępców i sprzeciwia się zaostrzaniu kar dla najbardziej niebezpiecznych przestępców, członków zorganizowanych grup mafijnych”, to nasuwa mi się inny wniosek – a może łapać prawdziwą mafię, kora w Polsce nabiera siły, a nie słabnie, zamiast wykonywać pijarowskie, populistyczne ruchy w legislacyjnych zmianach kodeksu karnego?

Kurier z Warszawy do Berlina

18 sierpnia 2022, czwartek

Przesyłka z książką „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” dla pewnej osoby w Berlinie trafiła bezpośrednio do rąk własnych. Kurier z Warszawy dotarł. Było mało rozmów o polityce i polskim piekiełku, a każdy by to zakładał, widząc nas razem w niemieckiej knajpce na kolacji. Choć Bundesnachrichtendienst – agencja wywiadowcza, rzut beretem, czuwała :)

Na marginesie, w niemieckich mediach żyją głównie dwoma tematami – problemami wzrostu cen gazu i osami, które są zmorą dla konsumentów w ulicznych knajpach i kawiarniach. Wyłapałem jeden materiał o zatrutej Odrze ale nie był to główny temat. To spostrzeżenie z szybkiego przeglądu niemieckich wiadomości telewizyjnych. Na koniec, przed ambasadą Rosji w Berlinie nadal niemy protest, u nas, w Warszawie, już takiego nie ma. Lekki zdziwienie na koniec wizyty w Berlinie - Angela Merkel ma wystawę jej portretów w ważnym muzeum w Berlinie. Nawet ukazał sie jej album ze zdjęciam. Trudno to skomentować. Grzech pychy i ego… To jednak inny stan umysłu.

Obecnie książka „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack” poza sprzedażą poprzez stronę Latkowski.com jest także możliwa do nabycia w następujących księgarniach. We wrześniu i październiku będzie dostępna w całej Polsce. We wrześniu planowana jest także premiera E-booka.

Wrocław

Księgarnia Gondowianka - centrum handlowe Astra, ul. Chorbaczewskiego

Księgarnia Wratislawia - Plac Legionow 14

Kraków

Główna Księgarnia Naukowa - ul. Podwale 6

Katowice

Księgarnia Wolne Słowo - ul 3-go maja 31

Kielce

Księgarnia pod zegarem - ul. warszawska 6

Rzeszów

Księgarnia Epoka - ul. 3-go maja 3

Sieć księgarń Nova

Rybnik

Księgarnia Orbita - Rynek 12

Racibórz

Księgarnia Sowa – ul. Długa 38

Przemyśl

Księgarnia Libera - Rynek 26

Tarnów

Księgarnia Abecadło - ul. Niepodległości 1

księgarnia Współczesna -ul. Wałowa 20

Sandomierz

Księgarnia Literacka im. Sióstr Chodakowskich – ul. Sokolnickiego 2

Jarosław

Księgarnia Libera – ul. Grunwaldzka 8

Czechowice Dziedzice

Księgarnia na Lesisku - ul kolejowa 7

Oświęcim

Księgarnia Palabras – ul. Adama Mickiewicza 3a

Bytom

Księgarnia s.c. - Plac Tadeusz Kościuszki 10

Siedlce

Księgarnia Współczesna – ul. Katedralna 5

Mysłowice

Księgarnia Studnia Trzech Cesarzy – ul. Krakowska 10

Gorlice

Księgarnia Bajka - ul 3-go maja 14

Wadowice

Księgarnia exlibris - ul. Krakowska 4

Zamów przez interenet tutaj >>>

 


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0