Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2021-07-18

Lombardowa omerta i afery. Zapiski z tygodnia

O ludziach takich jak on nigdy nie mówiło się w Polsce jako o ludziach mafii. Do dzisiaj niewiele osób ma pojęcie, że oni istnieli i nadal działają. Skąd się w ogóle wzięli? W mediach mafię przez wiele lat sprowadzano do gangsterów z Pruszkowa i Wołomina.

Polska-mafia-zapiski.jpg

Matka wszystkich afer

12 lipca 2021, poniedziałek

W tygodniku „Do Rzeczy” artykuł Sławomira Cenckiewicza zatytułowany „Zagadka śmierci Michała Falzmanna, który rozkodował aferę FOZZ”. Cenckiewicz pisze „W najbliższych dniach minie 30 lat od nagłej śmierci Michała Tadeusza Falzmanna (ur. 28.10.1953 – zm. 18.07.1991). Stajemy zatem w obliczu kolejnej okrągłej i smutnej rocznicy. (…) Po 30 latach prawie nikt nie wie, kim był Michał Falzmann, czym był Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, którego jawni i ukryci aktorzy cieszą się wolnością (….) Archiwalia związane z tą aferą bez końca czekają na zdjęcie gryfów tajności!”. Zwraca uwagę, że po 30 latach nadal nie ma woli na wyjaśnienie sprawy.

29 marca 2005 roku w 850-stronicowym uzasadnieniu wyroku sędzia Andrzej Kryże napisał:

„Wśród obiegowych opinii dominuje przekonanie, że choć po tzw. aferze FOZZ nastąpiła cała fala dalszych, to ta właśnie była aferą-matką. Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego powołano 15 lutego 1989 roku jako jeden z państwowych funduszy celowych. Miał służyć wykupowi długu Polski, zaciągniętego w okresie PRL-u, z tak zwanego rynku wtórnego. W uzasadnieniu jednak czytamy, że na ten cel wykorzystano zaledwie cztery procent budżetu Funduszu. Reszta pieniędzy została bezprawnie przywłaszczona przez firmy lub prywatne osoby. Szkody państwa szacuje się na 1,4 biliona starych złotych”.

Jego córka, Zuzanna Falzmann, wspomina: „Lekarz powiedział Mamie: »Proszę zapomnieć o sekcji – nic nie wykryje. Są środki, które dosypuje się do kawy – one po 2h znikają z organizmu«”.

Lombardowa omerta

12 lipca 2021, poniedziałek

„Lombardowa wolnoamerykanka. W Polsce można mieć zarejestrowany sklep mięsny i udzielać pożyczek pod zastaw” pisze Małgorzata Kolińska-Dąbrowska w Gazecie Wyborczej i zwraca uwagę, że „Polacy coraz częściej korzystają z usług lombardów. Ta forma udzielania pożyczek pod zastaw nie jest w żaden sposób nadzorowana przez państwo. Praktycznie niemożliwe jest oszacowanie rzeczywistej liczby lombardów w Polsce. To może być od 3 tys. do nawet 40  tys.”

Nie sprawdziliśmy, ale kibicujemy

15 lipca 2021, czwartek

Czytam w Pulsie Biznesu o pewnym funduszu i pewnej firmie, w tle kryptowaluty: „Giełda Papierów Wartościowych wstrzymuje się od komentowania zastosowania produktu, ponieważ nie zna ani jego, ani zasad jego działania, niemniej kibicuje wszystkim projektom, które wspierają inwestorów i dostarczają im nowych narzędzi analitycznych”.

ELDO treściowo bardzo wielu rzeczy nie rozumie w polskim hip-hopie

16 lipca 2021, piątek

Eldoka był gościem 24-godzinnego, charytatywnego Hejt Parku na Kanale Sportowym. Podczas rozmowy z Krzysztofem Stanowskim raper przyznał, że ciężko mu trafić do dzisiejszego słuchacza, bo brzmieniowo to nie jego bajka, a treściowo bardzo wielu rzeczy nie rozumie. Szacunek za szczerość, bo niektórzy raperzy po 20 latach od czasów „Blokersów” udają, że nadal są głosem dzisiejszego pokolenia młodych.

Zaglądaj na profil poświęcony Blokersi 2 >>>

 

Zastanawiający komentarz Sawickiego

17 lipca 2021, piątek

Marek Sawicki, poseł na Sejm RP, były minister rolnictwa, obecnie członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, skomentował na Twitter drugą wideozapowiedź filmu i książki „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack”. Wspominam w niej: „To powoli zapomniana historia, co jest na rękę wielu osobom. Afera GetBack to jedna z największych afer finansowych w Polsce. Prawie 10 tys. nabywców obligacji GetBack nie odzyskało ok. 3 miliardów zł”.

Oto zastanawiający komentarz Marka Sawickiego: „Większej afery jak Amber Gold nie było i nie będzie. SKOK Wołomin, GetBack to małe płotki.”

Tutaj do obejrzenia film „Taśmy Amber Gold” >>>

Do dzisiaj niewiele osób ma pojęcie, że oni istnieli i istnieją

18 lipca 2021, niedziela

Tak rozpoczyna się moja książka „Polska mafia” wydana w 2011 roku – „19 listopada 1987 roku w gazecie wiedeńskiej „Neue Kronen Zeitung” ukazał się artykuł pt. „Przemyt heroiny wartości ponad 100 milionów szylingów”: „800 tysięcy szylingów rocznego zarobku nie wystarczało byłemu mistrzowi CSRS w hokeju J. Bubli (38), dlatego został handlarzem narkotyków [...] Na ślad siatki handlarzy narkotyków z siedzibą w Vancouver (Kanada) wpadli żandarmi z Wydziału Kryminalnego w Wiedniu. Po zgonie 28-letniego mieszkańca Neustadt, który przedawkował heroinę, ślad zaprowadził policjantów do Polaka mieszkającego w Wiedniu. Jego zeznania były szokujące. Nikt inny jak J. Bubla, przez 10 lat gwiazda narodowej reprezentacji CSRS w hokeju, uczestnik mistrzostw świata w 1977 roku w Wiedniu i następnie działacz kanadyjskiej NHL, był hurtowym dostawcą trucizny.

Kim był Polak, dzięki któremu austriacka policja dopadła mistrza hokeja Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, Jiříego Bublę? To urodzony w 1939 roku w Warszawie Wojciech Bohdan Papina. O ludziach takich jak on nigdy nie mówiło się w Polsce jako o ludziach mafii. Do dzisiaj niewiele osób ma pojęcie, że oni istnieli. Skąd się w ogóle wzięli? 

W mediach mafię przez wiele lat sprowadzano do gangsterów z Pruszkowa i Wołomina”.

Nic się nie zmieniło.

Jeśli masz coś do przekazania 

18 lipca 2021, niedziela

Przeczytałem wiele stron dokumentów i odbywam dziesiątki rozmów. Nadal to robię i pozyskuję nowe materiały. Jeśli masz coś do przekazania w sprawie GetaBack skontaktuj się ze mną: http://latkowski.com/kontakt


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0