Pandemia powinna nas nauczyć, by podejmować racjonalne decyzje. Działania na „łapu capu” zakończyły się aferą respiratorową, maseczkową. Ministerstwo Zdrowia powinno, o tym pamiętać. Nasuwa się pytanie: Kto kontroluje zamówienia publiczne dla handlarzy jodkiem potasu? W jakim trybie się odbywają? Jakie kwoty już wydano? Lekarze zwracają także uwagę na brak informacji w sprawie tabletek jodku potasu, zgłaszają wątpliwości: Jakie są wskazania do stosowania tego preparatu u dzieci? Czym grozi przedawkowanie? Jakie są przeciwskazania? Jakie wskazania? Kiedy stosować? Przed skażeniem? W oczekiwaniu? Czy tuż po skażeniu? Tableki-jodek (1).jpg

Pandemia powinna nas nauczyć, by podejmować racjonalne decyzje. Działania na „łapu capu” zakończyły się aferą respiratorową, maseczkową. Ministerstwo Zdrowia powinno, o tym pamiętać. Nasuwa się pytanie: Kto kontroluje zamówienia publiczne dla handlarzy jodkiem potasu? W jakim trybie się odbywają? Jakie kwoty z budżetu już wydano?

Lekarze, do których wpłynęło pismo z dnia 5 października br. z Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta w Warszawie, zwracają także uwagę na brak informacji i zgłaszają wątpliwości:

1. Jakie są wskazania do stosowania tego preparatu u dzieci?

2. Czym grozi przedawkowanie? 

3. Jakie są przeciwskazania? 

4. Jakie wskazania? 

5. Kiedy stosować? Przed skażeniem? W oczekiwaniu? Czy tuż po skażeniu?

Treść pisma poniżej:

„W sprawie: rozdysponowania tabletek jodku potasu.

Szanowni Państwo,

w związku  z pismem Wojewody Mazowieckiego nr WBZK-1.6333.52.2022 z dnia 30 września 2022 r. w sprawie zabezpieczenia dystrybucji preparatu jodku potasu dla osób przebywających w podmiotach leczniczych świadczących całodobową opiekę medyczną. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazanie szacowanej liczby tabletek stabilnego jodu, jaka powinna zostać zabezpieczona dla jednostek organizacyjnych Państwa podmiotu, zlokalizowanych w granicach administracyjnych m.st. Warszawy.

Szacując ilość preparatu należy wziąć pod uwagę:

1. Wytyczne Wojewody Mazowieckiego, z których wynika, iż dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku:

- Dorośli do 60. r. ż. i dzieci powyżej 12 r. ż.: 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu);

- Dzieci od 3 do 12 r. ż.: 1 tabletka (50 mg jodu);

- Dzieci od 1 miesiąca do 3 r. ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu);

- Noworodki: 1/4 tabletki (12,5 mg jodu);

- Kobiety w ciąży i karmiące piersią: 2 tabletki (100 mg jodu).

- Liczbę personelu przebywającego w placówce w ciągu doby.

2. Ponadto proszę o wskazanie osoby odpowiedzialnej za przyjęcie i dystrybucję tabletek na terenie podmiotu, podając jednocześnie jej dane kontaktowe - imię i nazwisko, mail, telefon."