Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2023-04-10

Jesteśmy świadkami absolutnego zwycięstwa reklamy (Zapiski)

Jeszcze niedawno praca w reklamie była czymś nieco wstydliwym. Mówiło się o tym przyjaciołom przyciszonym głosem i ze spuszczonym wzrokiem. Reklama była oszustwem bazującym na naiwności człowieka, sztuczką. Sprzedawanie towarów było czymś niegodnym.

Reklama-Latkowski-blog.jpg

Przypadkowo w telefonie pojawiła się reklama wódki żołądkowej, wcześniej wyskakiwały mi reklamy, ostatnio ściągane przez prokuraturę, wiadomej dwójki osób. Zostawię już temat jakości wykonania reklamy żołądkowej. Daleko w grze aktora do sceny w filmie Sofii Coppoli „Między słowami”, gdzie Bill Murray w czasie sesji zdjęciowej nagrywa reklamę whisky. A ta scena była improwizowana. Nie potępiam jednak, nie o to chodzi. Zgrzyta tylko, gdy patrzę na aktorów, pisarzy, dziennikarzy, celebrytów reklamujących to czy tamto. Rozumiem, że czasami nie mają wyboru, muszą opłacić rachunki, często jednak to tylko zachłanność i nic więcej. Gdyby jeszcze nie wymądrzali się i objawiali się jako autorytety mówiące, jak należy żyć, wytykający politykom hipokryzję, walczący o klimat i prawa człowieka oraz zwierząt, uważając siebie za „wielkie umysły”.

Przypominają mi się słowa z powieści „Furia” Salmana Rushdiego. Jesteśmy „świadkami absolutnego zwycięstwa reklamy. Jeszcze w latach siedemdziesiątych (ubiegłego wieku) praca w reklamie była czymś nieco wstydliwym. Mówiło się o tym przyjaciołom przyciszonym głosem i ze spuszczonym wzrokiem. Reklama była oszustwem bazującym na naiwności człowieka, sztuczką, niesławnym wrogiem nadziei. Była - potworna myśl w tamtej epoce - jawnie kapitalistyczna. Sprzedawanie towarów było czymś niegodnym. Teraz wszyscy - znakomici pisarze, wielcy malarze, architekci, politycy - chcą się załapać. Nawróceni alkoholicy zachwalali gorzałę. Wszyscy i wszystko jest na sprzedaż. Reklamy przybrały kolosalne rozmiary, wspinając się jak King Kong na ściany wieżowców.” 

Film Sylwestra Latkowskiego "Ostatnia Wieczerza".

.


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0