Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2023-05-05

Co jest prawdą a co blefem w tym, co mówi były prezes GetBacku, Konrad Kąkolewski?

To jest kryminał, to jest gruba sprawa karna i w USA więzienie, ale jak to Kąkolewski chce udowodnić?

Kakolewskio-getBack-Latkowski.jpeg

Strasznie trudno w wypowiedziach Konrada Kąkolewskiego odróżnić, co jest możliwą prawdą, a co blefem. Odniosę się do IPO Idea. Nie jest prawdą, że GetBack stanowił 80% w przychodach i wyniku. Wątpię, żeby Goldman mówił, że GetBack to perła w koronie – krótko podsumowuje Słuchacz 1 drugi odcinek rozmowy z byłym prezesem GetBacku, Konradem Kąkolewskim w podcaście „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack”.

Słuchacz 2

„Jestem w szoku, jak tego słucham. W mojej ocenie to, co mówi, to jest prawda – on by tego nie wymyślił – za dużo szczegółów. Stawki, o jakie grają prawdziwi gracze z zarządów spółek publicznych – w przypadku GetBacku było to 35 mln euro – czyli 140 mln zł do podziału. Deal życia”.

Słuchacz 3

„Te adresy to ślepy trop, faktycznie fundusze tak działają, nie ma w tym nic dziwnego. To, że Abris chciał cześć sprzedać przy IPO, to standard, a że zarząd się napracował – od tego są”.

Nie zgadza się z tym Słuchacz 4: „Ile podmiotów na papierze trzeba było zaangażować, aby zrobić ring fencing, czyli zabezpieczenie aktywów w wykonaniu Pauliny Pietkiewcz, oraz zacierać ślady, kto jest rzeczywistym właścicielem GetBacku? Liczba podmiotów (pięć czy sześć, w tym spółki z o.o.) oraz krajów (Polska, Jersey, Holandia) była znaczna. I przerażające dla zwykłego człowieka zdanie Kąkolewskiego: Tak połowa biznesu funkcjonuje w Polsce”.

Słuchacz 3

„Natomiast wątek Czarneckiego – przede wszystkim to, czy faktycznie kontrolował Getback – to »bomba«, tzn. on powinien to opisać w prospekcie emisyjnym Getbacku, zgłaszać na giełdzie etc. To jest, sorry, przestępstwo, ale największym przekrętem byłaby »próba« ustawienia kursu i zmowa Czarneckiego i Abrisu w celu obniżenia wartości akcji. To jest kryminał, to jest gruba sprawa karna i w USA więzienie, ale jak to Kąkolewski chce udowodnić? Pociągnąłbym wątek ok. 24 minuty – Czy Czarnecki miał akcje przy IPO i jak wpływał na spółkę? Duża rzecz to fakt, że Abris miał ludzi w środku – tzn. że wszystko wiedział, jeżeli facet siedział biurko w biurko”.

Na koniec podsumowanie Słuchacza 5:

„Jak to pod nosem KNF Czarnecki kazał przeparkować GetBack pod Abrisa, tak aby GetBack mógł wejść na giełdę i nie być z nim kojarzony. Co oni tam robią w tym KNF? 

W rozmowie znajdujemy fatalny wizerunkowo obraz Abrisa jako ludzi co prawda o dużym intelekcie i zaprawionych w bojach, ale też stosujących dwuznaczne metody, specjalistów od różnego typu restrukturyzacji. Zdaniem Kąkolewskiego ludzie od Abrisa są chciwi, wariaci i krzykacze lub pozostają pod całkowitą kontrolą Czarneckiego (Gieryński). Faktem jest, że kluczowa osoba z Abrisa – Paulina Pietkiewicz – była zaangażowana w transakcje, gdzie Skarb Państwa poniósł miliardowe straty. Kąkolewski wymienia chociażby PZU/Eureko (straty 9 mld zł), PKO BP/Nordea (straty 10 mld zł), FM Bank (straty 2 mld zł). Czy ktoś tu zrobił kolejny miliardowy skok na kasę? Niezalenie do stanu faktycznego pewne jest to, że w KNF, prokuraturze, CBA i GIIF powinny się świecić wszystkie możliwe lampki alarmowe. Bo nie da się sprawy dłużej zamiatać pod dywan i mydlić oczu”.

Co jest prawdą a co blefem w tym, co mówi były prezes GetBacku, Konrad Kąkolewski? Przypomnę: „Ludzie, którzy nie zostali sądownie skazani, w świetle prawa są niewinni. Poznając wersję zdarzeń osób podejrzanych lub oskarżonych, należy pamiętać, że może to być element ich linii obrony”.


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0