Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2017-03-26

Cenckiewicz o związkach Mazura z tajnymi służbami PRL

Najbliżej rozwikłania długiej historii związków Edwarda Mazura z tajnymi służbami PRL był Sylwester Latkowski. Nie miał dostępu do wszystkich akt, a mimo to w interesującej książce „Zabić Papałę” trafnie zrekonstruował biznesową karierę młodziutkiego Mazura

cenckiewicz-mazur (1).jpg

Sławomir Cenckiewicz: Najbliżej rozwikłania długiej historii związków Edwarda Mazura z tajnymi służbami PRL był Sylwester Latkowski. Nie miał dostępu do wszystkich akt, a mimo to w interesującej książce „Zabić Papałę” trafnie zrekonstruował biznesową karierę młodziutkiego Mazura (rocznik 1946, od 1962 r. w USA) i początki zainteresowania się nim rzeszowskiej SB. Wszystko zaczęło się w 1972 r., kiedy Mazur zaczął przyjeżdżać do Polski jako przedstawiciel amerykańskiej firmy Arthur McKee poszukującej możliwości inwestycyjnych w PRL (wydobycie miedzi, przemysł farmaceutyczny, przetwórstwo owocowo-warzywne, walcownie itd.). Latkowski opisał związki Mazura z kolejnymi funkcjonariuszami SB, jego kontakty z coraz wyżej postawionymi notablami PRL oraz pragmatyczno- utylitarny stosunek do ludzi służb, dzięki którym (przyznanie wizy, zgoda na wjazd do Polski i prowadzenie działalności gospodarczej) mógł skutecznie pomnażać swój majątek. Celnie odsłonił kulisy przejęcia sprawy Mazura przez wywiad, słusznie uznając ostatecznie, że „od lat siedemdziesiątych poprzez osiemdziesiąte” był on źródłem informacji Departamentu I MSW”. W szczegółach sprawa była nieco bardziej złożona, ale prawdą jest, że początkowo Mazur wpadł w oko kierownictwu rzeszowskiej bezpieki, aby po dokładniejszym naprowadzeniu przez agenta zaprzyjaźnionego z polonijnym biznesmenem (TW ps. Brzeski) już w 1973 r. znaleźć się w centrum zainteresowania pionu amerykańskiego wywiadu (Wydział IV Departamentu I MSW).

Więcej >>>

 


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0