Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2024-03-02

Błąd systemowy. Ważna deklaracja Adama Bodnara w sprawie inwigilacji (WIDEO)

Służby specjalne pod kierunkiem ministra Tomasza Siemoniaka prowadzą audyt każdego przypadku stosowania tego narzędzia - deklaruje dla Gazety Wyborczej Adam Bodnar. - Następnie ujawnię Sejmowi dane statystyczne. A osoby inwigilowane Pegasusem będą o tym informowane indywidualnie, jeśli zgoda sądu była wyłudzona lub było to działanie nadmierne i nieproporcjonalne.

Poniżej komentarz wideo, a pod nim deklaracja ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Ważna deklaracja Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej (Rozmowa z Ewą Invanovą i Jarosławem Kurskim):

- Służby specjalne pod kierunkiem ministra Tomasza Siemoniaka prowadzą audyt każdego przypadku stosowania tego narzędzia. Następnie ujawnię Sejmowi dane statystyczne. A osoby inwigilowane Pegasusem będą o tym informowane indywidualnie, jeśli zgoda sądu była wyłudzona lub było to działanie nadmierne i nieproporcjonalne.

W centrum uwagi powinniśmy postawić jednostkę, którą to dotknęło. Niech ona zdecyduje, co z tym zrobić i czy chce poinformować opinię publiczną, czy chce wystąpić o odszkodowanie od państwa.

Może warto zmienić procedurę wydawania zgód na podsłuchy? Bywały wyłudzane, sądy nie wiedziały, że wykorzystywany jest Pegasus.

- Tak, mamy błąd systemowy. Sądy nie wiedziały, jak metoda inwigilacji jest stosowana, w  dodatku o ile zgody  nie trzeba uzasadniać, o tyle odmowę sąd musi uzasadnić, odręcznie, w kancelarii tajnej.

Trzeba naprawić cały system nadzoru nad służbami specjalnymi w kontekście przestrzegania praw jednostki. Taki jest zresztą wniosek raportu komisji senackiej ds. Pegasusa kierowanej przez Marcina Bosackiego.

Kiedy zacznie się informowanie inwigilowanych?

- Poprosiłem Prokuraturę Krajową o opinie. Jeszcze w tym tygodniu będę o tym rozmawiał z Jackiem Bilewiczem. Myślę, że to kwestia około dwóch tygodni i będziemy mogli przejść do fazy operacyjnej.

Link do wywiadu >>> 

Powyżej mój komentarz z ubiegłego tygodnia dotyczący inwigilacji, dostępny także na kanale YouTube >>> 

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo” na konto nr: 38 1090 1694 0000 0001 3065 4695

Wspieraj >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0